Na předváděcích akcích mají nové triky jak obejít zákon

4. 10. 2012 – 14:07 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na předváděcích akcích mají nové triky jak obejít zákon
Senioři, kteří nemají hotovost, podepisují také úvěrové a rozhodčí smlouvy, ale i od těch je možné odstoupit, respektive zanikají spolu se smlouvami o koupi. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Neuplynuly ani tři měsíce od novely občanského zákoníku, která měla chránit seniory na předváděcích akcích, a prodejci se už snaží zákazy právními kličkami obejít. Jejich snahy jsou ale marné, zákon nelze ignorovat tak snadno.

Novela odstranila zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy, kterou obchodníci na předváděcích akcích a podomní prodejci zbavovali spotřebitele možnosti odstoupit od smlouvy. Poslaneckou iniciativou se ale objevila výjimka jiná, která má chránit opraváře domácích spotřebičů. Nově platí, že dojde-li k opravě a úpravě věci provedené v místě určeném spotřebitelem, nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.

Právní poradci časopisu dTest upozorňovali poslance, že jakákoliv výjimka bude zneužívána. Takto přišli nepoctivci rychle na nový způsob, kterým získávají peníze převážně od seniorů.

Obchodníci si tak již nesjednávají (často fiktivní) návštěvy u spotřebitele, ale nechávají ho podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí. Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná.

Senioři, kteří nemají hotovost, podepisují také úvěrové a rozhodčí smlouvy, ale i od těch je možné odstoupit, respektive zanikají spolu se smlouvami o koupi. Je ale nutné vše oznámit úvěrové společnosti. Podvedení spotřebitelé se hlavně nesmějí zaleknout a svou situaci musí aktivně řešit, například písemným odstoupením od smlouvy.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články