Na studium vysoké školy potřebuje student v průměru 10 tisíc korun měsíčně

15. 12. 2009 – 2:19 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na studium vysoké školy potřebuje student v průměru 10 tisíc korun měsíčně
Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Celkové životní náklady při denním studiu na veřejné vysoké škole činí v průměru 8 163 Kč měsíčně. U studentů soukromých vysokých škol jsou životní náklady dokonce v průměru 11 591 Kč měsíčně (bez školného). Vyplývá to z průzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).


Za varující autoři výzkumu považují skutečnost, že celkem 80 procent příjmů, z nichž studenti hradí náklady spojené se studiem, pochází od jejich rodičů (45 procent příjmu) a z vlastního výdělku (35 procent). Půjčky, stipendia a jiné zdroje finanční pomoci jsou zanedbatelné.

Téměř polovina studentů (45 procent) přitom uvádí, že jejich finanční možnosti nestačí na pokrytí nákladů spojených se studiem. Necelá pětina studentů (18 procent) pak uvedla, že studium neúměrně finančně zatěžuje jejich rodiče. Výsledky výzkumu chce využít MŠMT pro vypracování návrhu reformy finanční pomoci studentům.

Absence účinného systému finanční pomoci studentů patří dlouhodobě mezi hlavní příčiny velkých nerovností v přístupu k vysokoškolskému vzdělání. \"Hladinou nerovností patříme k neproblematičtějším zemím v EU,\" uvedl Petr Matějů, člen projektového expertního týmu, který se nerovnostmi v šancích na dosažení vysokoškolského vzdělání dlouhodobě zabývá.

\"Například pokud má otec potencionálního studenta sám vysokoškolské vzdělání, má jeho potomek téměř třikrát větší šanci, že bude na vysoké škole také studovat, než by měl v případě, že by vzdělání otce nemělo žádný vliv na šanci studovat.\" Dodal.

Bez rodičů náklady na studium zaplatí málokdo

Z výzkumu vyplývá, že na nerovných možnostech vystudovat vysokou školu se podílí schopnost rodiny financovat studium, neboť 90 procent studentů finančně podporují rodiče, přičemž průměrně jim přispívají částkou 3 668 Kč měsíčně.

Celkem 71 procent studentů uvedlo, že během studia pracuje, přičemž jejich průměrný vlastní výdělek je 4 170 Kč měsíčně.

\"Otázka zní, zda necháme studenty vysokých škol být nadále ekonomicky závislými na rodičích a jejich vlastních příležitostných výdělcích. Současný stav umocňuje sociální nerovnosti, prodlužuje dobu studia a má negativní dopad na studijní výsledky,\" dodal Jakub Fischer, odborný garant projektu Reforma terciárního vzdělávání, v jehož rámci byl výzkum studentů uskutečněn.

\"Náš tým připravuje pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy návrh na zavedení moderního systému finanční pomoci studentům, který by ekonomické bariéry odstranil a studium umožnil všem nadaným, mladým lidem, kteří o něj projeví zájem. V tuto chvíli jde o jednu z nejvyšších priorit projektu,\" zdůraznil Jakub Fischer.

Kam dál:
- Sociální pojištění za studenty přestane hradit stát od nového roku
- Bankovní účty pro studenty nemusí být levnější než klasické
Finance: Kolik stojí děti a kde na ně vzít?
- Revoluce ve školství: Notebook pro každého studenta

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články