Na zvýšení daní stát nevydělá nic, na důchody nezbude

5. 5. 2011 – 8:38 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na zvýšení daní stát nevydělá nic, na důchody nezbude
Celková bilance je tedy 22 miliard navíc minus 20 miliard, o které stát přijde, | zdroj: NašePeníze.cz

Sazba daně má příští rok vzrůst z 10 na 14 procent, další rok se pak sjednotí na 17,5 procenta. Ministerstva spočítala, na kolik je přijde chystané zvýšení DPH na 17,5 procenta. Získané peníze měly jít na důchodovou reformu, jenže se ukázalo, že stát bude muset kvůli nové sazbě vydat tolik peněz, že mu na důchody nezbude, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

Ministerstva v připomínkovém řízení k novele zákona o DPH spočítala, že zhruba dvě pětiny z 22 miliard (roční výběr DPH navíc) budou vyžadovat výdaje způsobené právě tímto zvýšením DPH. Konkrétně půjde o povinné zvyšování důchodů kvůli vyšší inflaci a vyšší výdaje na dávky pro nízkopříjmové lidi. Zdravotním pojišťovnám, které hospodaří s veřejnými penězi, se také prodraží výdaje za léky a zdravotní pomůcky, uvádí MF DNES.

Utratí více za své nákupy také státní instituce - třeba za stavební úpravy, nákup tepla nebo ubytovacích služeb. Na ně se dosud vztahuje snížená sazba daně 10 procent. Žádnému z resortů podle MF DNES nevyšlo, že by na sjednocení daně vydělal.

Zvýšení DPH koalice podmínila také vyššímu úlevami na daních pro rodiny s dětmi a možností poslat část důchodového pojistného vlastním rodičům. Obojí bude stát dohromady 11 miliard korun. Celková bilance je tedy 22 miliard navíc minus 20 miliard, o které stát přijde, píše MF DNES.

Vše o plánovaném zvyšování DPH:

- Od roku 2012 budou nové sazby DPH 14 a 20 procent

- Vláda by neměla zvyšovat DPH tvrdí analytik Michl. Jaké je jiné řešení?

- Vláda si hraje s daněmi nepromyšlený ping-pong

- Analytici: Vyšší DPH sice přinese zdražení, možností na výběr ale příliš není

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články