Nájemné se už určuje podle nových pravidel, na co se připravit?

25. 5. 2011 – 21:54 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nájemné se už určuje podle nových pravidel, na co se připravit?
Deregulace se od 1. ledna letošního roku týká všech obcí s výjimkou Prahy, krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a středočeských měst s více než 10 tisíci obyvateli, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od středy platí první část novely občanského zákoníku, která upravuje nájemní bydlení. Na uzavření dohody o jeho výši mají pronajímatel i nájemník nyní tři měsíce, pokud se nedohodnou, mohou se obrátit na soud, ten určí výši nájmu podle těch, které jsou v dané lokalitě obvyklé.

"Jeden z posledních pozůstatků minulé éry nesvobody je odstraněný," tvrdí ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). "V tomto případě jde o odstranění omezení svobodného nakládání se svým majetkem na jedné straně a svobody odmítnutí nereálného cenového návrhu na straně druhé," dodal.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve snaze předejít možným sporům už od února průběžně zveřejňuje na svých stránkách nezávaznou databázi o nájemném. Mapa nájemného pomůže pronajímatelům i nájemníkům najít orientační ceny za bydlení.

Regulované nájemné v řadě míst skončilo. Kde hledat pomoc a radu?

 

Regulovaný nájem končí, nájemníci se musí dohodnout s majiteli domů


Většina dalších opatření této novely, která směřují k narovnání vztahů mezi pronajímateli a nájemci, bude účinná až za šest měsíců.

Deregulace se od 1. ledna letošního roku týká všech obcí s výjimkou Prahy, krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a středočeských měst s více než 10 tisíci obyvateli. Praha a ostatní velká města přijdou na řadu 1. ledna 2013. Druhá vlna deregulace zasáhne 270 tisíc bytů. V místech, kde tento zákon pozbude účinnosti až k 31. prosinci 2012, budou ustanovení novely Občanského zákoníku o změně nájemného účinná od 1. ledna 2013.

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články