Nájemníky bytů čeká více povinností - Co přijde s novelou zákona?

14. 10. 2010 – 20:37 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nájemníky bytů čeká více povinností - Co přijde s novelou zákona?
Na nájemníky bytů čeká více povinností, novelu občanského zákoníku podpořili vládní legislativci | zdroj: NašePeníze.cz

Nájemníci bytů budou mít na návrh ministerstva pro místní rozvoj více povinností. Pronajímateli budou muset sdělovat osobní údaje všech osob bydlících v bytě, navrhuje to novela občanského zákoníku, kterou ve čtvrtek podpořila Legislativní rada vlády (LRV).

Cílem návrhu je podle předkladatelů především uvolnit ruce pronajímatelům a liberalizovat smluvní vztahy při pronajímání bytů. Přísnější pravidla budou naopak platit pro nájemníky.

Norma rozšiřuje oznamovací povinnosti nájemce, který nově bude nahlašovat nejen počet osob, které v bytě žijí, ale také jejich osobní údaje.

 

TIP: Bydlení: Kdo může váš byt užívat, i když s tím nesouhlasíte?

 

"Při vzniku nájmu oznámí nájemce pronajímateli počet osob v bytě, jejich jména, příjmení a data narození. Změny těchto údajů, uzavření manželství nebo přechod nájmu oznámí nájemce pronajímateli bez zbytečného odkladu; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, kdy změna nastala, má se za to, že hrubě porušil svoji povinnost," vymezuje povinnosti novela.

 

TIP: Bydlení v nájmu vyžaduje znalost práva, může to ušetřit dost peněz

 

Materiál dále zužuje okruh osob, které může nájemce přijmout do domácnosti bez souhlasu pronajímatele. Výměna bytů mezi nájemníky se bude moci uskutečnit také jen se souhlasem pronajímatele.

Vládní legislativci následně podpořili ještě jednu novelu občanského zákoníku. Předkladatelem bylo ministerstvo průmyslu. Cílem úpravy je začlenění evropské směrnice do české právní úpravy. Novela má detailně upravit způsob pronajímání, prodeje nebo výměny nových rekreačních produktů. Norma také definuje, jaké informace musí spotřebitel mít před podepsáním smlouvy a lhůtu, během níž může spotřebitel od smlouvy bez udání důvodů odstoupit.

Legislativci podpořili také novelu zákona o civilním letectví. Rada se jí zabývala již v září, tehdy ji ale vrátila k přepracování.

Cílem normy je upravit české právo v této oblasti dle pokynů Evropské unie. Konkrétně definuje podmínky sjednávání a stanovování výše letištních poplatků za užívání letišť leteckými dopravci. Na dodržování zásad bude dohlížet ministerstvo dopravy.

-Pavlína Heřmánková,Mediafax

Kam dál?

- Jak se zbavit neplatícího nájemníka

- Nájem: Máte správně stanovený nájem na rok 2010?

- Příspěvek na nájem od státu dostanete jen pokud máte malý byt

- Nestačí vám příspěvek na bydlení? Nechte si „doplatit“!

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články