Nájmy bytů porostou

15. 6. 2018 – 9:49 | Bydlení | red | Diskuze:

Nájmy bytů porostou
zdroj: freeimages.com

Česká národní banka oznámila zpřísnění hypotečních úvěrů, takže od října bude získat hypoteční úvěr ještě těžší. Dluhu žadatele by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a současně na splátku dluhu by měl vynaložit maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu (ukazatel DSTI). Říkáte si, že se vás zpřísnění hypoték netýká, protože se poohlížíte po nájemním bydlení? Jenže se můžete mýlit. Omezení hypoték se nejspíš dotkne i nájemního bydlení.

Nové opatření se dotkne především obyvatel Prahy, Brna a některých dalších měst, kde jsou ceny nemovitostí vysoké. Pokud zájemce nově získá hypotéku v maximální hodnotě odpovídající devítinásobku čistého ročního příjmu s tím, že splátka nesmí přesáhnout 45 procent z čistého měsíčního příjmu, zásadně se tím omezí výběr nemovitostí. Většina obyvatel velkých měst tak bude mít problém dosáhnout i na malý byt, což přirozeně povede k výraznému zvýšení poptávek po pronájmu. To ostatně sledujeme již nyní. Dá se předpokládat, že s rostoucí poptávkou se bude zvyšovat i cena pronájmů ve velkých městech,“ okomentoval změny na hypotečním trhnu Milan Žák, generální ředitel RE/MAX.

Hypotéka bude luxus

Zvedat se tedy budou nejspíš i nájmy a nemovitosti budou čím dál víc nedostatkové zboží. Tedy alespoň ve větších městech. Možností tedy je, hledat si bydlení mimo velká města. Předměstí Prahy budou pravděpodobně zažívat boom, protože mladí lidé moc jiných možností mít nebudou. Pokud jim ovšem nebudou ručit jinou nemovitostí třeba rodiče, případně je nenechají u sebe nadále bydlet. Další možností je vzít si hypoteční úvěr s partnerem.

D(S)TI mohou omezit přístup tzv. singles (jednotlivců) s nižším příjmem (např. mladých lidí na začátku kariéry) a mladých rodin s dětmi žijících z jednoho příjmu k hypotékám, a tudíž i k bydlení v Praze a Brně a jejich okolí, kde ceny nemovitostí jsou vzhledem k příjmům vysoké. Ve zbytku Čech to nebude vzhledem k nižším cenám nemovitostí zas tak velký problém. I pro mladé zde je ale řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc rodinu,“ uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Celý život v nájmu?

Lidé žijící sami, nebo mladé rodiny budou odkázáni na nájemní bydlení. Možná v nájmu stráví i celý život. Pokud se bude ekonomice i spotřebitelům dařit, ceny nájmů porostou ve velkých městech rychleji.

Opatření omezí především v Praze vlastnické bydlení, posílí pozici investorů a velké množství zájemců o nové bydlení vyžene do nájmu. Ceny nájemného se ale budou v důsledku takto vyvolané poptávky zvedat a ti, kdo budou řešit bydlení, tak budou za nájem platit dokonce více než za splátku hypotéky,” uvedla ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

V jiných Evropských městech je běžné bydlet v nájmu a vlastnictví bytu je nejen pro ty bohatší, ale také pro ty, kteří se nechtějí nebo nemohou stěhovat kvůli práci. U nás je vlastnictví bytu znakem jisté prestiže. Což se ale pravděpodobně brzy změní.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz
Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články