Nečas: Podnikání se u nás musí vyplácet

13. 9. 2010 – 20:24 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Podnikání se u nás musí vyplácet
Žít na dluh se podle Nečase stalo v ČR politickou kulturou, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Cílem vlády je podle jejího předsedy Petra Nečase (ODS) vytvořit podmínky pro to, aby se podnikání v České republice vyplácelo, protože to přináší lidem práci, mzdu a rozvoj ekonomiky.

Nečas to řekl v pondělí při projevu na Sněmu Svazu dopravy a průmyslu ČR (SPD).

„Musíme mimo vší pochybnost stabilizovat veřejné finance,“ řekl Nečas s tím, že jejich struktura je z dob ekonomického růstu postavena jinak, než vyžaduje doba ekonomického poklesu. „Veřejné finance nastavené na období růstu nemohou plnit svou funkci v době poklesu. To musí být poučením pro celou politickou elitu,“ řekl premiér.

Podle Nečase se součástí širší politické kultury v České republice stalo „žití na dluh“, což dokazuje skutečnost, že zadlužování domácností roste rychleji, než zadlužování státu. „Musíme tuto kulturu žití na dluh změnit. Stát musí být ten první, kdo to změní,“ řekl Nečas.

 

<%Anketa184%>

 

Česká ekonomika podle premiéra čelí kromě nutnosti stabilizace veřejných financí dalším, podstatně dramatičtějším výzvám. Tou první je globalizace ekonomiky, což přináší růst konkurence, kvůli čemuž musí Česká republika najít své komparativní výhody a základy pro budování dlouhodobé ekonomické stability. Tou druhou je podle Nečase demografický vývoj. „Pokud nebudeme schopni reagovat, tak v horizontu několika let vzniknou velké problémy. Nejde jen o důchodovou reformu, adaptovat se musí celý sociální systém,“ řekl premiér s tím, že pokud v současné době připadají na jednoho důchodce dva ekonomicky aktivní lidé, za 40 let bude tento poměr jedna k jedné.

 

TIP:  Vytáhnou nás reformy z louže?

 

„Pouze zdravé veřejné finance mohou vytvořit základy dlouhodobého a zdravého ekonomického růstu. Operace, které děláme na roky 2010 a 2011 nejsou ještě reformami. Jsou to operace, které mají charakter spíše škrtů na výdajové straně a jejich cílem je dodržet základní trajektorii konvergenčního programu,“ řekl Nečas. Pro letošní rok by měla vláda dodržet deficit státního rozpočtu na úrovni 5,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v příštím roce by měl klesnout na 4,6 procenta HDP s tím, že splnění maastrichtského kritéria udržet deficit rozpočtu pod třemi procenty HDP by měla vláda dosáhnout až v roce 2013. „To ale stále neznamená, že jsme zastavili zadlužování,“ připomněl premiér s tím, že vyrovnaného rozpočtu by vláda měla dosáhnout až v roce 2016.

„Je nutné připravit hluboké strukturální reformy zaměřené na výdajovou stranu rozpočtu,“ řekl Nečas s tím, že důchodová reforma by měla ročně uspořit 340 až 350 miliard korun, zatímco reforma zdravotního systému by měla přinést úsporu 220 miliard korun ročně.

Nečas vyjmenoval celkem šest klíčových oblastí, kde vláda musí zasáhnout, aby zlepšila podmínky pro podnikání. První oblastí je samotné podnikatelské prostředí, kde se chce vláda soustředit na snižování byrokracie a korupce. Dále se chce věnovat reformě trhu práce, která má změnit sociální systém tak, aby motivoval k aktivitě, nikoliv k pasivním přijímání sociálních dávek.

Vláda se podle něj soustředí také na reformu a větší efektivnost celého systému vědy, výzkumu, vývoje a inovací, reformu vzdělávání a reformu daňové oblasti. V té se chce Nečas soustředit hlavně na restrukturalizaci složené daňové kvóty ve prospěch nepřímých daní. „Analýza příjmů státu ukázala, že rezistence příjmů státu v dobách krize je velmi nízká u odvodů a velmi vysoká u nepřímých daní. Chceme-li mít stabilní veřejné finance, musíme je zakládat hlavně na nepřímých daních. Musíme celý systém zjednodušit,“ řekl Nečas.

Poslední klíčovou oblastí, které by se měla Nečasova vláda podle premiérových slov věnovat, by měl být rozvoj infrastruktury, včetně dopravy, energetiky, telekomunikací a e-governmentu. „Chceme, aby v této zemi bylo dobré žít. Aby sem lidé přicházeli, aby tu chtěli žít a pracovat. Chceme, aby Česká republika byla dobrým místem pro život,“ uzavřel Nečas.

-David Vandrovec, Mediafax

Kam dál?

- Nečas: Většina lidí nutnost reforem pochopí

- Kalousek: Bez dalších škrtů to příští rok nepůjde

- Česko se v konkurenceschopnosti strmě propadlo

- Česká ekonomika rostla ještě rychleji než se odhadovalo

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články