Nečas: Proti korupci bojujeme víc než vlády předchozí

1. 12. 2011 – 21:00 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Proti korupci bojujeme víc než vlády předchozí
Podle Transparency International (TI) se Česká republika řadí na 57. místo ze 182 zemí světa | zdroj: NašePeníze.cz

O tom, že vláda bojuje s korupcí a považuje ji za jednu ze svých klíčových priorit, svědčí konkrétní činy a ne slova, hájí práci svého kabinetu premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády tento týden reagoval na protikorupční aktivity, které se v Česku objevily v posledních dnech.

"Je paradoxní, že čím více vláda pro zúžení prostoru pro korupci konkrétně dělá, tím hlasitěji se ozývají některé protikorupční iniciativy, jejichž hlas jsme dříve neslyšeli a z nichž někteří sami mají velmi pestrou minulost," uvedl premiér Nečas ve svém komentáři pro úterní vydání Lidových novin. Zároveň připustil, že to nic nemění na tom, že v oblasti boje proti korupci čeká jeho kabinet ještě hodně práce.

TIP: Korupce je v Česku stejná jako v Namíbii. Jak jsou na tom okolní země?

Předseda vlády se brání, že za rok vládnutí jeho kabinetu se udělalo mnohem víc práce než za celé poslední desetiletí. Zrušení miliardového ekotendru, nový zákon o veřejných zakázkách, zavádění povinnosti elektronických aukcí u některých vybraných veřejných zakázek, zveřejňování uzavřených smluv, zvyšování trestů za korupci, to vše má na kontě za svůj rok vládnutí Nečasova vláda. "Mohl bych ve výčtu podobných kroků pokračovat, ale hodně práce je ještě před námi," dodal.

Nečas zároveň zdůrazňuje skutečnost, že přestože opoziční sociální demokraté patří mezi největší kritiky vládního úsilí boje proti korupci, za jejich vlády se konkrétních opatření udělalo pramálo, pokud vůbec nějaká. "A co víc, podobné aktivity se objevují v době, kdy vyplouvají na povrch miliardové skandály za vlád ČSSD," nechal se slyšet premiér. Podle něj aktuální kauzy, které narušují obraz České republiky, mají na svědomí právě sociálně-demokratické vlády. "Gripeny, privatizace Mostecké uhelné společnosti, Škoda Plzeň nebo OKD," uvedl výčet současných případů.

Nečasovi se nelíbí, že některé zahraniční listy o České republice vydávají jen negativně laděné články. Ve svých stanoviscích se odvolává i nedávnou návštěvou generálního tajemníka OECD Angela Gurríi, který ocenil nedávné zvýšení ratingu České republiky. "Trhy jdou dolů, vaše hodnocení nahoru," prohlásil v Praze před 14 dny generální tajemník OECD. Nečas argumentuje i tím, že Gurría úroveň korupce nepovažuje za hlavní problém České republiky a při své návštěvě Nečasův kabinet naopak pochválil nejen za strategii konkurenceschopnosti, ale i současné vládní reformy.

Podle zprávy Transparency International (TI) o boji států s korupcí, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek, se Česká republika řadí na 57. místo ze 182 zemí světa a se známkou 4,4 je na stejné úrovni jako Namibie nebo Saudská Arábie. Nejlépe si v boji s korupcí vede Nový Zéland (9,5 bodů) a následuje ho Dánsko, Finsko, Švédsko a Singapur. Naopak nejhůře se s hodnocením 1,0 umístilo Somálsko a Severní Korea.

Země TI hodnotila bodově od 0 (země s vysokou mírou korupce) do 10 (státy zvládající boj s korupcí na výbornou).

 

-Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články