Nejlépe připraveni na důchody jsou Nizozemci. Co vy?

28. 8. 2015 – 0:56 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejlépe připraveni na důchody jsou Nizozemci. Co vy?
Nejhůře jsou lidé připraveni na důchod v zemích, které mají příliš jednostranný penzijní systém. Patří sem například Indonésie, Indie nebo Malajsie. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Z hlediska zajištění budoucích seniorů je na tom nejlépe Nizozemsko, Dánsko a na třetím místě Norsko. V pojišťovně Allianz analyzovali celkem data 49 zemí a Česká republika se umístila až na 26. místě.

Pojišťovna Allianz sestavila údaje, kde kromě vyspělosti jednotlivých pilířů penzijního systému a prognózy jejich vývoje zároveň zahrnula i předpokládanou výši výdajů na zdravotní péči a další služby nutné pro seniory. Sestavila tak Index adekvátnosti důchodového příjmu, kde je Česká republika až na 26. příčce.

Před námi se umístilo Chorvatsko, Bulharsko a Belgie. Hůře než my se umístilo Slovensko, které je na 31. místě nebo Polsko, které obsadilo 33. pozici. Kompletní seznam zemí a jejich pořadí naleznete zde:

jak jsou lidé připraveni na důchod

Nejhůře jsou na tom země, které mají příliš jednostranný penzijní systém. Patří sem například Indonésie, Indie nebo Malajsie.

Allianz uvádí, že přestože tzv. třetí pilíř nadále běží, tak české pozici značně uškodilo plánované zrušení druhého pilíře v roce 2016. Naopak mírné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu Česku do budoucna pomůže. Zajišťuje totiž stabilní počet těch, kteří odvádějí prostředky do prvního pilíře.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,920 22,100
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články