Některé banky zavádějí i dotované hypotéky

9. 11. 2011 – 9:54 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Některé banky zavádějí i dotované hypotéky
Některé banky zavádějí i dotované hypotéky, Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Hypoteční úrokové sazby nyní klesly až na 2,5 procenta a podle expertů jsou na dvacetiletém minimu. Nízký úrok však bývá spojený s povinností otevřít si konto ve stejné bance a s její pojišťovnou uzavřít až dvě pojistky, a to už něco stojí. V pondělním vydání o tom informovaly Lidové noviny (LN).

Nové konto musí být takzvaně aktivním účtem. To znamená, že nejméně jednou měsíčně musí na účet přijít peníze, u České spořitelny minimálně ve výši 1,3 splátky hypotéky, a nejméně třikrát měsíčně se z konta musí peníze čerpat. Každá taková operace stojí v rámci Spořitelny šest korun, z jiné banky do Spořitelny 40 korun. Pojištění majetku nebo životní pojištění může ročně dosahovat, v závislosti na rozsahu, i více než deset tisíc korun. Za dvacet let trvání hypotéky tak člověk zaplatí čtvrt milionu korun navíc.

<%Anketa7%>

Některé banky zavádějí i dotované hypotéky. Mají sazbu o 0,3 procentního bodu nižší, avšak za podmínky, že člověk celých dvacet let zůstane stejné bance věrný. Pokud by například po patnácti letech splácení chtěl přejít k jiné bance, dotovaný úrok by musel zaplatit. Při dvoumilionové hypotéce na třicet let to dělá pět tisíc korun.

O žádné z těchto podmínek se reklamy nezmiňují a při dotazech se jimi pracovníci také nechlubí. Člověk je najde drobným písmem a úředním jazykem až na smlouvě, kterou by měl podepsat. Přesto letos objem nových hypoték mimořádně roste. Podle odhadu odborníků poskytnou letos banky nové úvěry za 110 až 115 miliard korun. To je o třetinu více než loni. V roce 2012 se očekává další růst na 120 miliard korun.

-Petr Barták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články