Německo nechce, aby se zadlužené Itálii pomohlo prostřednictvím záchranného fondu eurozóny

7. 8. 2011 – 18:55 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Německo nechce, aby se zadlužené Itálii pomohlo prostřednictvím záchranného fondu eurozóny
Der Spiegel připomněl i rozkol uvnitř Evropské centrální banky, který se týká případného nákupu italských dluhopisů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Německo je proti tomu, aby se zadlužené Itálii pomohlo prostřednictvím záchranného fondu eurozóny EFSF, a to i v případě, že by se objem peněz ve fondu ztrojnásobil. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na německý časopis Der Spiegel

Podle vládních expertů jsou potřeby země obrovské, když italský dluh dosahuje už 1,8 bilionu eur (zhruba 43,7 bilionu korun), což představuje 120 procent hrubého domácího produktu Itálie.

TIP: Itálie bojuje s vysokým dluhem, připravuje úspory za 40 miliard eur

Země by si ze svých finančních problémů podle Německa měla pomoci sama. Německo je dlouhodobě toho názoru, že nejlepším lékem pro zadlužené evropské ekonomiky jsou úsporná opatření a vnitřní reformy, nikoli záchranná lana zvenčí.

Der Spiegel připomněl i rozkol uvnitř Evropské centrální banky, který se týká případného nákupu italských dluhopisů na sekundárním trhu. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet chce, aby Rada guvernérů ECB přijala konečné rozhodnutí o nákupu italských státních dluhopisů v neděli, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký ECB.

"Pokud se rozhodne o nákupu (italských dluhopisů – pozn. redakce), ECB a národní centrální banky začnou nakupovat dluhopisy hned poté, kdy se v pondělí otevřou trhy," uvedl pro agenturu Reuters zdroj. Konferenční hovor mezi členy Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), kteří by měli rozhodnout o případném začátku nákupů italských státních dluhopisů, by měl podle zdroje blízkého ECB začít v neděli v 19 hodin SELČ. Zatím ale podle zdroje není jasné ani to, zda bude ECB po svém rozhodnutí vydávat nějaké prohlášení.

Italský premiér Silvio Berlusconi v pátek pozdě večer oznámil, že plánuje předložit vyrovnaný rozpočet na rok 2013 a prosadit sociální reformy na trhu práce.

ECB zahájila program odkoupení státních dluhopisů loni v květnu, a to jako součást snahy eurozóny odvrátit dluhovou krizi. ECB i všech 17 centrálních bank jednotlivých členských zemí eurozóny může v rámci programu nakupovat státní i podnikové dluhopisy od bank a dalších investorů, ale ne přímo od vlád.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,340
USD 23,550 23,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články