Německo v následujících letech čeká nápor až 1,2 milionu pracovníků ze zahraničí

26. 4. 2011 – 15:55 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Německo v následujících letech čeká nápor až 1,2 milionu pracovníků ze zahraničí
Ze 1,2 milionu by zhruba 800 tisíc mělo přicestovat do největší ekonomiky eurozóny během příštích dvou let., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Příliv zahraničních pracovníků z nových členských států patrně Němci nepřivítají, protože se obávají dopadů na jejich vlastní pracovní místa. V úterý o tom informovala agentura Reuters s odkazem na zprávu Kolínského institutu pro ekonomický výzkum (IW).

Institut, který má blízké vztahy k německým zaměstnavatelům, očekává, že na německý pracovní trh, poté co Berlín otevře své hranice pro zaměstnance z nových členských států, vstoupí do roku 2020 až 1,2 milionu lidí.

Ze 1,2 milionu by zhruba 800 tisíc mělo přicestovat do největší ekonomiky eurozóny během příštích dvou let.

Od května můžeme za prací do Německa i Rakouska bez povolení, klesne nezaměstnanost?

„Pravděpodobně hodně lidí se přistěhuje v příštích několika letech,“ sdělil ředitel institutu Michael Hüther. „Ale v dlouhodobém horizontu bude příliv mírný,“ dodal a popsal uvolnění pracovního trhu jako „správný krok ve správný čas“. „Zvláště teď v době ekonomického oživení potřebujeme dodatečnou pracovní sílu,“ vysvětlil ekonom.

Mnoho Němců má ale z lidí z nových členských států obavy. Z průzkumu institutu IW vyplývá, že 40 procent Němců má strach, že uvolnění pracovního trhu bude mít negativní vliv na jejich pracovní místa.

Jako jediné členské státy se Německo společně s Rakouskem rozhodly po vstupu deseti nových členských států do Evropské unie (EU) zavést nejdelší, tedy sedmiletá přechodná období na volný pohyb pracovních sil. Od 1. května mohou pracovníci z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska vstupovat na německý a rakouský pracovní trh bez omezení.

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články