Nemluvíte česky? Zaplatíte víc!

28. 8. 2011 – 9:18 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nemluvíte česky? Zaplatíte víc!
Vysvětlení? Zahraniční turisté se prý domnívají, že spropitné je již zahrnuto v ceně, takže by jim nedali žádné spropitné, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Máte na návštěvě přátele ze zahraničí a chcete je pozvat na výlet například do Českého Krumlova? Pak buďte ve střehu, protože v některých restauracích by se závěrečný účet vystavený anglicky či německy hovořící společnosti mohl podstatně lišit od útraty za stejný oběd účtovaný česky hovořící rodině. Zjistili to inspektoři ČOI při kontrole jedné z restaurací právě v turisty oblíbeném Českém Krumlově.

Kontrola v této českokrumlovské restauraci proběhla na základě podnětu sdružení spotřebitelů. Důvodem byla nespokojenost s tím, že cizojazyčně hovořícím hostům je obsluhujícím personálem účtována 10 % přirážka k účtu. Tato částka je následně dopisována ručně na účtenku tištěnou pokladnou. Popisovanou praktiku následná kontrola inspektorů potvrdila.

Pracovníkům ČOI byla kontrolní konzumace v hodnotě 1160 Kč účtována částkou 1280 Kč, ovšem o této skutečnosti nebyli návštěvníci restaurace předem žádným způsobem informováni. Obsluhující personál inspektorům potvrdil, že takto postupují u všech cizinců, jejichž konzumace přesáhne částku 1000 korun. Zdůvodnění popsané praktiky bylo skutečně kuriózní: Zahraniční turisté se prý domnívají, že spropitné je již zahrnuto v ceně, takže by jim nedali žádné spropitné.

Provozovatele restaurace teď čeká správní řízení za závažné porušení zákona o ochraně spotřebitele. Uložená pokuta však bude mnohonásobně vyšší než 10% spropitné.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,700 23,880
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články