Nemluvíte česky? Zaplatíte víc!

- Spotřebitelé autor: Redakce NašePeníze.cz

Máte na návštěvě přátele ze zahraničí a chcete je pozvat na výlet například do Českého Krumlova? Pak buďte ve střehu, protože v některých restauracích by se závěrečný účet vystavený anglicky či německy hovořící společnosti mohl podstatně lišit od útraty za stejný oběd účtovaný česky hovořící rodině. Zjistili to inspektoři ČOI při kontrole jedné z restaurací právě v turisty oblíbeném Českém Krumlově.

Vysvětlení? Zahraniční turisté se prý domnívají, že spropitné je již zahrnuto v ceně, takže by jim nedali žádné spropitné, Foto:SXC

Vysvětlení? Zahraniční turisté se prý domnívají, že spropitné je již zahrnuto v ceně, takže by jim nedali žádné spropitné, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Kontrola v této českokrumlovské restauraci proběhla na základě podnětu sdružení spotřebitelů. Důvodem byla nespokojenost s tím, že cizojazyčně hovořícím hostům je obsluhujícím personálem účtována 10 % přirážka k účtu. Tato částka je následně dopisována ručně na účtenku tištěnou pokladnou. Popisovanou praktiku následná kontrola inspektorů potvrdila.

Pracovníkům ČOI byla kontrolní konzumace v hodnotě 1160 Kč účtována částkou 1280 Kč, ovšem o této skutečnosti nebyli návštěvníci restaurace předem žádným způsobem informováni. Obsluhující personál inspektorům potvrdil, že takto postupují u všech cizinců, jejichž konzumace přesáhne částku 1000 korun. Zdůvodnění popsané praktiky bylo skutečně kuriózní: Zahraniční turisté se prý domnívají, že spropitné je již zahrnuto v ceně, takže by jim nedali žádné spropitné.

Provozovatele restaurace teď čeká správní řízení za závažné porušení zákona o ochraně spotřebitele. Uložená pokuta však bude mnohonásobně vyšší než 10% spropitné.

Tagy: peníze restaurace cizinci okrádání spropitné dýško