Nemocnice nemají na platy lékařů, budou hromadně žalovat pojišťovny

21. 4. 2011 – 19:15 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nemocnice nemají na platy lékařů, budou hromadně žalovat pojišťovny
Pokud nemocnicím dojdou peníze a pojišťovny nezačnou platit, hrozí možné protesty lékařů a sester, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nemocnice začnou podávat hromadné žaloby na zdravotní pojišťovny, které neplatí zdravotnickým zařízením a ty nemají peníze na zvýšení platů lékařů. Po jednání Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) to ve čtvrtek sdělil Stanislav Fiala, výkonný ředitel AČMN.

"Nemocnice podniknou právní kroky a podají hromadné žaloby na zdravotní pojišťovny s návrhem na vydání platebních rozkazů," upřesnil Fiala a dodal: "Nemocnice nehodlají být dále sponzory zdravotních pojišťoven".

Asociace požádala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o pomoc a žádají, aby se snažil zjednat pořádek a donutil pojišťovny platit. Ministr je podle Fialy připravený jednat a učinit případná opatření vůči neplatičům.

Pokud ale nemocnicím dojdou peníze a pojišťovny nezačnou platit, hrozí podle Fialy možné protesty lékařů a sester. "Situace se opět vyhrotí," doplnil.

Podle lékařů jde zdravotnická reforma na ruku zdravotním pojišťovnám

 

AČMN navíc odmítá připravované zvýšení DPH, pokud nebudou vytvořená opatření, která by kompenzovala dopady ve zdravotnictví. To platí také o zamýšleném snižování počtu akutních lůžek v nemocnicích, pokud se nevytvoří odborné analýzy. Zástupci nemocnic také nesouhlasí, aby zdravotnická zařízení vybírala regulační poplatky pro pojišťovny. Nelíbí se jim ani snaha České lékařské komory (ČLK) uměle navyšovat minimální počty lékařů do vyhlášky o personálním vybavení zdravotnických zařízení.

Zdravotnictví chybí peníze. VZP utrácí desítky milonů za pochybné projekty

 

Jednání AČMN se zúčastnilo 60 zástupců nemocnic, celkem asociace sdružuje 130 nemocnic.

Nemocniční lékaři pod vedením Lékařského odborového klubu (LOK) se snažili vymoci zvýšení svých platů protestní akcí Děkujeme, odcházíme. Na konci loňského prosince vyvrcholila podáváním hromadných výpovědí. Lékaři požadovali, aby jejich mzda dosahovala u absolventa jeden a půl násobku průměrného platu, u atestovaného lékaře trojnásobku platu.

Po sérii jednání si nakonec lékaři navýšení platů vybojovali, ale v nižší míře, než požadovali. Od března na svých výplatních páskách mají najít o pět až osm tisíc více, celkem jim stát dal dvě miliardy korun. Od roku 2012 se ale jejich platy pomalu na požadovanou mez vyšplhají.

Kvůli reformě zdravotnictví se chystá zrušení některých nemocnic

 

Bárta: Kdo chce robotickou operaci a malou jizvu, ať si připlatí

 

-Denisa Šindlerová, Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články