Neplatičů alimentů přibývá. Promlčecí lhůty se snížily z deseti let na tři

28. 8. 2018 – 14:52 | Zákony | Martin Slapnička | Diskuze:

Neplatičů alimentů přibývá. Promlčecí lhůty se snížily z deseti let na tři
zdroj: freeimages.com

Tisíce rodičů samoživitelů přicházejí o alimenty, které jim dluží jejich bývalí partneři. Promlčecí lhůty se totiž před lety snížily z deseti let na tři. A to se teď promítá do života samoživitelů. Peníze už od bývalého partnera nikdy nezískají. Dluhy na výživném se promlčují po třech letech od jejich vzniku. Jestli máte podobný problém, neváhejte ho řešit okamžitě. Rodičům, jejichž bývalí partneři neplatí výživné na dítě, pomáhá program, který provozuje Asociace neúplných rodin.

Od roku 2016 se na ni obrátilo přes 20 000 rodičů. "Kromě toho, že se na nás můžou kdykoliv obrátit přes naše bezplatné telefonní číslo, tak můžou i přes chat, nebo na facebooku s jakoukoliv otázkou týkající se výživného," informovala ředitelka programu VašeVýživné.cz Iveta Novotná.

"Už i třeba s tím, co mají dělat, když nemají otce zapsaného v rodném listě. Poradíme, co všechno musí k tomu, aby měli nárok na výživné, absolvovat. Když mají rozsudek se stanoveným výživným, můžou se na nás obrátit už přímo s možností asistovanému vymáhání výživného formou exekuce," dodala. V loňském roce řešili soudní exekutoři přes 4 000 exekucí kvůli nezaplaceným alimentům.

"Z centrální evidence exekucí vyplývá, že soudní exekutoři v roce 2017 vedli exekuce pro vymožení výživného na nezletilé dítě celkem ve 3 178 případech," uvedl viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. "Dalších téměř 900 se týkalo zletilých potomků, kteří ještě studují," dodal.

Exekutoři kvůli neplacení výživného můžou lidem zabavit jejich řidičský průkaz. V loňském roce jich odebrali 1600, to je o 200 víc, než v roce předcházejícím.

Zdroje:
Asociace neúplných rodin, VašeVýživné.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články