23. 9. 2016 09:25 - Životní styl
Největší položkou rodinného rozpočtu tvoří kromě výdajů na potraviny výdaje na bydlení. Často napjatý rozpočet mohou ale překvapit mimořádné výdaje. Najít skulinku v rodinném rozpočtu není jednoduché, ale není to nemožné. Jakých chyb se v rodinném rozpočtu nejčastěji dopouštíme?
Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com
Zatímco výdaje domácností mohou být nekonečné, příjmy bezedné nejsou. Proto je důležité plánovat výdaje a připravovat se i na případné neočekávané údálosti, které mohou mít větší či menší dopad na rodinný rozpočet. Dodržením několika základních pravidel můžete rodinnému rozpočtu odlehčit a připravit se i na horší časy.
Šetření Českého statistického (ČSÚ) Životní podmínky 2014 (SILC 2014) ukázalo, že podíl výdajů na bydlení na čistých peněžních příjmech domácnosti činily v průměru 5 602 korun, což představuje 18,3 % z čistých příjmů domácnosti. Dokonce 31,3 % platili jednotlivci starší 65 let. Naopak bezdětné domácnosti pouze 13,5 %.
Podle Evropské unie (EU) se za velkou zátěž považuje podíl nákladů na bydlení na příjmech vyšší než 40 %. V roce 2014 se v této skupině v Česku nacházelo 10,5 % domácností. Jejich počet však klesá a navíc je nižší než podíl průměru EU, který v roce 2014 dosáhl 11,4 %.
Výsledky tzv. Statistiky rodinných účtů ČSÚ (SRÚ) za rok 2015 ukazují, že výdaje průměrné české domácnosti na bydlení dosáhly 16,2 % čistých příjmů. Výdaje se liší podle toho, v jakém bytě domácnosti hospodaří. V nájemním bytě tvořily výdaje na bydlení ve čtvrtém kvartálu loňského roku 26 % z čistých peněžních příjmů, v družstevním bytě 18,9 % a ve vlastním pouze 17 %. Tyto podíly se od roku 2014 příliš nezměnily.
Největší položkou pravidelných plateb téměř každé domácnosti jsou platby za bydlení, vodu, plyn, elektřinu či další energie. Právě v této oblasti však mnoho domácností platí více, než je nutné. Navíc často ani netuší, kolik přesně každý měsíc platí.
Potvrdil to i průzkum agentury Perfect Crowd pro novou finanční službu SURI, která hlídá podmínky a výročí uzavřených smluv. „Lidé se nezabývají smlouvami, které mají třeba už několik let uzavřeny, a navíc se neorientují ve smluvních podmínkách. Například 61 % lidí neví, co znamená výročí smlouvy, a že v tomto období mohou smlouvu bez jakýchkoliv sankcí vypovědět,” vysvětluje Pavel Jechort, výkonný ředitel SURI.
„Mimo to lidé často zapomínají na automatickou prolongaci smlouvy a platí tak stále stejně za produkt, který je často nesmyslně zastaralý. Změna dodavatele či produktu je pak stojí zbytečné peníze,” doplňuje Pavel Jechort a dodává, že staré smlouvy mají často výrazně nižší plnění, než by zákazníci aktuálně potřebovali. Cílem nové online služby je revidovat všechny smlouvy a kontinuálně hledat a nabízet výhodnější podmínky.
Podívat se a srovnat konkurenční nabídky, se může vyplatit. Úspora relativně malých měsíčních částek může ročně vést k příjemnému překvapení. Vytvořit si seznam pravidelných plateb a možnosti úspor rozhodně není od věci.
Jednoduchou, ale dobrou radou je: plaťte včas. I malé zpoždění se může prodražit. Pokuta za pozdní platbu se navíc může rychle navyšovat. „V dodržování včasnosti plateb pomůže pečlivé plánování měsíčního rozpočtu. Používat doporučujeme i internetové bankovnictví, které vám přehledně ukáže, na co a jak často vydáváte své rodinné finance,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.
Internetové srovnávače se stávají běžnou součástí života. Ovšem ne vždy je nejlevnější nabídka nejvýhodnější. Především při nákupu dražších věcí je nutné porovnat alespoň základní parametry. Týká se to nejen fyzických nákupů, ale i pojištění či bankovních produktů.
Zjistěte si, zda není možné vaši půjčku refinancovat, případně sloučit do jedné výhodnější. Sloučit se dnes dají i půjčky blízkých rodinných příslušníků, půjčky bankovní i nebankovní, kontokorenty či karty. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby neustále klesají, úspora může být značná.
Finanční rezerva domácnosti pro případ nemoci, ztráty zaměstnání či mimořádných výdajů by měla podle Ministerstva financí dosahovat tři až šest měsíců. Ovšem spořit bez jasné představy, na co spoříme, je obtížné. Motivace a osobní disciplína ke spoření je snazší, pokud spoříme na konkrétní věci či investice do vybavení domácnosti.
-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz
Tagy: rodina rozpočet sporeni rodinný rozpočet
Zdroje: Hypoindex.cz
21. 11. 2020 21:52 - Spotřebitelé - 0
Pěstitelé vánočních stromků začínají řezat jedle, smrky a borovice na prodej. Ten by měl začít bez ohledu na vládní omezení tradičně začátkem prosince. Letos se prý můžeme těšit na hezčí a zelenější stromky. více
13. 11. 2020 14:39 - Spotřebitelé - 0
Odpovědnost za správnost a pravdivost informací ve své nabídce nesou i cestovní agentury, které zájezdy zprostředkovávají. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. více
28. 2. 2020 00:05 - Bydlení - 0
Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát. více
27. 2. 2020 00:05 - Ekonomika - 0
Americký ekonom libanonského původu Nassim Nicholas Taleb proslul před několika lety knihou Černá labuť, kde popsal následky neočekávatelných a nepředpověditelných událostí na svět a ekonomiku zvláště. My víme, že nebyl první. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)