Nevědomost falešných výživových poradců, aneb nenaleťte

18. 2. 2014 – 9:43 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nevědomost falešných výživových poradců, aneb nenaleťte
Jako příklad je možné uvést vývody jednoho rádoby poradce, kterého raději nejmenujeme, jenž dehonestuje požívání mléka a mléčných výrobků. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nelze samozřejmě všechny poradce házet do jednoho pytle, ale při pohledu na přehršel tzv. výživových poradců a jejich stránky by měl být čtenář více než obezřetný. Jaké je nejjednodušší vodítko?

Nestačí pročítat diskusi, většinou laiků, ale především:

- Všímat si slovníku. A zbystřit, když se zpochybňuje účinnost státních dozorových orgánů, pozor!

- Uvědomit si, že odkazy na různé rozbory výrobků vypracované v zemích mimo EU vycházejí ze zcela odlišné situace v dotyčných zemích, z jiných předpisů.

- Pozor také na zpochybňování zdravotní nezávadnosti českých výrobků či surovin.

- A také na to, že na konci zdánlivě vědeckého rozboru, kde chybí argumenty, jsou propagovány „jiné“ výrobky.

Jako příklad je možné uvést vývody jednoho rádoby poradce, kterého raději nejmenujeme, jenž dehonestuje požívání mléka a mléčných výrobků. Uvádí, že mléko není vhodné vůbec požívat, neboť mimo jiné obsahuje rezidua antibiotik a hormonů s tím, že tomu veterinární dozor nedokáže zabránit. To je nehorázná lež.

Stačí navštívit webové stránky Státní veterinární správy www.svscr.cz, kde se každý může přesvědčit o opaku. Například je zde ke stažení publikace „Kontaminace potravních řetězců cizorodými látkami“ (pod Dokumenty a publikace – přehled podle let), ze které je zřejmé, že státní veterinární dozor pečlivě sleduje všechna rezidua cizorodých látek, tj. zejména těžké kovy, PCB, antibiotika i hormony. Všechny výsledky vyšetření jsou hluboce pod povoleným limitem (v podstatě na hranici detekovatelnosti). Antibiotika se smějí používat pouze z léčebných důvodů a např. zmíněné mléko léčených krav se nesmí do mlékáren dodávat. Hormony se u nás používat při krmení hospodářských zvířat, na rozdíl např. od USA, vůbec nesmí. O tom, jak u nás funguje veterinární dozor, je možné se také přesvědčit na odkaze „Výsledky kontrol“ na stránkách Státní veterinární správy.

A na konec dotyčný poradce propaguje jako alternativu k takto „potupenému“ mléku kravskému mléka „rostlinná“. Takováto náhrada je zajisté možná, ale raději po konzultaci s humánním lékařem, například z důvodu alergie. Ovšem za předpokladu, že jde o výrobek kontrolovaný mimo jiné např. na přítomnost toxinů plísní, které velmi snadno napadají například sóju, ze které jsou takováto „mléka“ vyráběna.

Takže pozor na agresívní výživová doporučení! Lze jen doufat, že soudných konzumentů podobných textů je podstatně více než těch „důvěřivých“.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články