Nevýhodná smlouva na dodávky energií půjde vypovědět snadněji

24. 4. 2011 – 19:58 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nevýhodná smlouva na dodávky energií půjde vypovědět snadněji
Toto opatření se týkají hlavně smluv uzavřených přes prostředníky přímo v místě bydliště odběratele, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Odběratelé elektřiny či plynu budou mít zřejmě možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky. Vyplývá to z novely energetického zákona, kterou poslanci projednají na své schůzi, která začíná v úterý.

Novela, která vychází z tzv. třetího energetického balíčku Evropské komise, posiluje práva podnikajících fyzických osob. Ty budou nově moci do měsíce odstoupit od takové smlouvy, která byla uzavřená mimo prostory k podnikání dotyčného dodavatele energií.

Toto opatření se týkají hlavně smluv uzavřených přes prostředníky přímo v místě bydliště odběratele. Jde de facto o rozšíření současné praxe občanského zákoníku, který spotřebitelům umožňuje od takto uzavřených smluv bezdůvodně odstoupit. Toto nové ustanovení pouze tuto praxi rozšiřuje i na podnikající fyzické osoby.

Plyn pro domácnosti zdraží až o deset procent - někde i 300 korun měsíčně

 

Posílit jistotu spotřebitelů by měla i nová povinnost dodavatelů poskytovat veškeré informace spojené s cenou a podmínkami dodávek energií na internetu. Informace o případných bude muset uveřejnit nejpozději 30 dnů před tím, než začnou platit.

TIP: Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu v několika krocích

Kromě posílení práv spotřebitelů novela přináší i zásadní změny ve fungování energetického trhu v ČR. Změny se dotknou zejména plynárenského odvětví, protože společnosti podnikající v oblasti elektrické energie již navrženými změnami prošly.

Jedná se zejména o striktní oddělení provozovatele přenosové soustavy od výrobce či distributora (tzv. unbundling). Česko si zvolilo mírnější formu transpozice evropské směrnice a rozhodlo se, že výroba i distribuce zůstanou v jedné akciové společnosti, přičemž mateřská společnost bude mít na starosti výrobu a dceřiná distribuci.

I toto uspořádání zákon tvrdě reguluje a zamezuje v rámci možností propojení aktivit těchto dvou prvků.

V Českých podmínkách má tuto roli splnit společnost RWE Transgas, která prostřednictvím svých dceřiných společností zajišťuje distribuci plynu i obchod s plynem, zejména jeho dovoz ze zahraničí.

Novela však kromě již zmíněného posiluje pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nové uspořádání energetického trhu dohlížet. Některé návrhy ministerstva průmyslu a obchodu, které zákon vypracovalo, se však setkaly s nesouhlasem ministerstva financí (MF).

-Karolina Brožová | MED

Může se hodit:

- ČEZ láká na plyn, RWE na elektřinu, jaké jsou jejich nabídky?

- Změna dodavatele elektřiny: SOS varuje na co si dát pozor

- Změna dodavatele elektřiny vám může ušetřit ročně až 2100 Kč

Kurzy

Kurzovní lístek: 30.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,870 23,050
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články