NFC technologie a platba mobilem nahrazuje platební karty

5. 1. 2015 – 21:24 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

NFC technologie a platba mobilem nahrazuje platební karty
Řada chytrých telefonů již v sobě obsahovala technologii NFC a začaly se objevovat i první vlaštovky v podobě speciálních aplikací pro tzv. virtuální mobilní peněženky. Banky samozřejmě překotný technologický pokrok zaregistrovaly, a odhodlaly se k odvážn | zdroj: NašePeníze.cz

Vzpomínáte ještě na klasickou plastovou platební kartu? Je již pomalu budoucností. Klasické karty jsou nahrazeny čipem s technologií NFC.

V současnosti používají lidé po celém světě platební karty stejně samozřejmě, jako před sto lety bankovky a mince. Platební karta v podobě plastové destičky o velikosti vizitky byla po dlouhá léta symbolem technologického, ekonomického ale i společenského pokroku. Dlouho to vypadalo, že platební karty zůstanou podobným symbolem ještě několik desítek let. Dokonce i během raketového nástupu IT a mobilních technologií se dlouho zdálo, že platební karty na piedestalu nic neohrozí.

V roce 2006 byl uveden na trh telefon Nokia 6131. Jednalo se na tu dobu celkem o nezajímavé zařízení s jedinou výjimkou, ve specifikaci byla uvedena záhadná tři písmena „NFC“, v té době většině neznámá technologie. NFC je zkratka pro Near Field Communication a jedná se o technologii zaručující bezpečnou bezdrátovou komunikaci dvou zařízení na vzdálenost několika centimetrů. V té době si jen pár lidí začalo uvědomovat, co NFC technologie může znamenat v oblasti platebního styku. V následujících letech se i přesto v několika bankách začalo pracovat na výzkumu a použití NFC a dalších podobných technologií.

Raketový nástup chytrých mobilních telefonů způsobil, že si lidé začali zvykat na nové možnosti, které jim nové technologie a aplikace nabízely. Řada chytrých telefonů již v sobě obsahovala technologii NFC a začaly se objevovat i první vlaštovky v podobě speciálních aplikací pro tzv. virtuální mobilní peněženky. Banky samozřejmě překotný technologický pokrok zaregistrovaly, a odhodlaly se k odvážnému kroku – začaly nabízet bezkontaktní platební karty založené na technologii NFC.

Bezkontaktní karty nabízejí zákazníkovi mnohem pohodlnější způsob provádění plateb. Místo zasunování nebo projíždění karty terminálem stačí kartu k terminálu na pár sekund přiložit. Zásadním způsobem se zvýšila i samotná bezpečnost spárování a provedení platby. Během celého procesu platby nemusí dát zákazník platební kartu z ruky a bezdrátová komunikace probíhá pouze na velmi malých vzdálenostech.

Malá vzdálenost zamezuje celé řadě metod tzv. „sniffingu“, neboli tajnému odposlouchávání datové komunikace. NFC technologie navíc umožňuje generovat pro každé spárování karty s terminálem unikátní kód. Pokud třetí strana odposlechem daný kód získá, je pro provedení dalších plateb bezcenný.

Bezkontaktní platební karty byly přijaty zákazníky k překvapení mnoha odborníků velmi kladně. Zajímavostí je, že Česká republika byla a je průkopníkem v počtu vydaných bezkontaktních karet. Už v roce 2011 začala banka Citibank nabízet zákazníkům první bezkontaktní kreditní karty a ke konci roku 2013 bylo na území ČR vydáno celou řadou tuzemských bank již více než 2,5 milionu kreditních nebo debetních karet, se kterými lze platit přiložením k platebnímu terminálu.

Bezkontaktní platební karty s NFC čipem zažívají velký vzestup hlavně v Evropě. Ve zbytku světa se vkládají naděje zejména do NFC technologií v chytrých telefonech. Na americkém trhu bránila rozvoji bezkontaktních mobilních plateb skutečnost, že jeden z největších dodavatelů chytrých mobilních zařízení na americký trh, Apple Inc., technologii NFC řadu let neimplementoval do svých modelů iPhone. Společnost Apple postup nepřímo zdůvodňovala nedostatečným zabezpečením přístupu do telefonu v případě odcizení. Vše se začalo měnit představením iPhone 5S, který byl osazen senzorem otisku prstů. Apple dokázal touto technologií vytvořit snadno použitelný, velmi robustní a spolehlivý bezpečnostní prvek.

-Petr Šulíček | Více na Investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články