Nová pětitsícovka má více ochrany, jak poznáte tu pravou?

1. 12. 2009 – 16:26 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová pětitsícovka má více ochrany, jak poznáte tu pravou?
Foto: ČNB/Redakce | zdroj: NašePeníze.cz

Dne 1. prosince 2009 vydává Česká národní banka do peněžního oběhu novou bankovku nominální hodnoty 5000 Kč. Bankovka téže nominální hodnoty vzoru z roku 1999 zůstává nadále v platnosti. Bankovka téže nominální hodnoty vzoru z roku 1993 je však již neplatná, ale nadále vyměnitelná v České národní bance.


Nový vzor nejvyšší hodnoty bankovky ze současné řady českých bankovek vydává Česká národní banka do oběhu 1. prosince 2009. Ochranné prvky nové bankovky jsou v porovnání se staršími vzory inovovány.

Čtěte také:

- Reklama na bankovkách? ČNB je zásadně proti
- ČNB vydává od dubna 2009 do oběhu nový vzor 500 Kč bankovky
- Dostali jste padělané peníze, co s tím?


„Péče o peněžní oběh a zajištění jeho bezpečnosti je jednou z hlavních priorit České národní banky. Nové ochranné prvky bankovky 5000 Kč patří ke světové špičce,“ uvedl člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.

Úpravou pětitisícikoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 až 2009 u bankovek v nominálních hodnotách 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč. \"Tímto krokem zvyšujeme ochranu české měny,“ dodal.

Nová bankovka je vyráběna podle stejného uměleckého návrhu akademického malíře Oldřicha Kulhánka, má shodný rozměr jako nynější platidlo s nominální hodnotou 5000 Kč i základní parametry. Zvýšená ochrana proti padělání zahrnuje změnu stávajících ochranných prvků, doplnění nových ochranných prvků a další úpravy vzhledu.

Jak poznáte novou bankovku?

První skupina dokonalejších ochranných prvků umožňuje snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti. Především je to nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo ČNB, je větší a lépe čitelný. Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, která se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou barvu. V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka viditelné světlé označení nominální hodnoty 5000 Kč, které je doplněno motivem sedící orlice.

Výraznou inovací prošel i lesklý (tzv. iridiscentní) pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění. Na bankovkách vzoru 1999 je jednobarevný a má podobu pásu s rovnoběžnými okraji. U bankovek vzoru 2009 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

Další inovované ochranné prvky jsou přístupné odborné veřejnosti, která je vybavena ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Na bankovkách jsou použity i další speciální ochranné prvky, které je možno ověřovat pomocí výkonných třídících strojů používaných při zpracování hotovostí v ČNB, která tak má možnost kontrolovat pravost bankovek v rámci peněžního oběhu v České republice. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků Česká národní banka nezveřejňuje.

Ochranné prvnky všech bankovek najdete zde.

Ochranné prvky nové pětitisícové bankovky

\"ochranné

\"ochranné

\"ochranné

\"ochranné

\"ochranné

\"ochranné

\"ochranné

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,490 24,610
USD 23,860 24,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články