Nová sleva na dítě nejchudším rodinám zvýšení DPH nenahradí, varují odborníci

26. 7. 2011 – 14:10 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová sleva na dítě nejchudším rodinám zvýšení DPH nenahradí, varují odborníci
Studie zároveň analyzovala dvě alternativy k vládnímu návrhu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kompenzovat postupné sjednocení DPH na 17,5 procentu daňovou slevou 150 korun měsíčně řadě rodin uleví, ty nejchudší ale budou mít smůlu, protože na žádnou slevu kvůli úrovni svých příjmů nedosáhnou. V úterý na to upozornila studie odborníků z platformy IDEA vedené Janem Švejnarem.

"Nejchudším rodinám vládní kompenzační návrh příliš nepomůže proto, že sleva na dani přispívá hlavně rodinám s pracujícími rodiči," uvedla spoluautorka studie Klára Kalíšková a vysvětlila: "Naopak mezi nejchudšími s rodinami s dětmi jsou často lidé bez práce nebo lidé, jejichž příjmy nedosahují výše, při které mohou slevu uplatňovat."

Druhý ze spoluautorů, Petr Janský, měl ale pro plány kabinetu Petra Nečase (ODS) i slova pochvaly. "Velkou výhodou vládního návrhu je, že pozitivně ovlivňuje velký počet rodin s dětmi," zmínil Janský.

Oba výzkumníci propočítali, že kompenzační návrh vlády snižuje podíl domácností negativně zasažených sjednocením DPH z 80 na 65 procent. Domácnosti s dětmi by tak po zvýšení daňové slevy v průměru ztratily jen 35 korun měsíčně.

Sleva na dítě

Sleva na dítě funguje tak, že od vypočtené daně, která odpovídá 15 procentům tzv. superhrubé mzdy, si poplatník odečte všechny slevy, na které má nárok. Každý poplatník má nárok na slevu na poplatníka, která činí 1970 korun měsíčně. Sleva na dítě je v současnosti 967 korun měsíčně a právě tato částka stoupne o 150 korun.

Studie zároveň analyzovala dvě alternativy k vládnímu návrhu. Zvýšení přídavků na děti by pozitivněji ovlivnilo chudší rodiny, zároveň má ale dopad na menší procento rodin s dětmi. "Výsledek vyplývá z toho, že přídavky na děti jsou zaměřeny pouze na domácnosti s nízkými příjmy," vysvětlil Janský.

Druhou alternativou je kombinace obou kompenzací, tedy slev na dani za dítě s přídavky na děti. Zvýšení slevy na dani za dítě o 120 korun a zvýšení přídavků na děti o 115 korun by mělo podle studie stejné průměrné dopady jako vládní návrh zvýšení slevy na dani o 150 korun, ale bylo by šetrnější k nejchudším rodinám.

"Tato forma kompenzace by umožnila spojit výhody obou kompenzačních mechanismů při stejných nákladech pro státní rozpočet – alespoň částečně kompenzuje 99 procent všech rodin s dětmi a zároveň více než dostatečně chrání i nejchudší rodiny," uzavřela Kalíšková.

Změny zákonů, které procházejí legislativním procesem, počítají s tím, že DPH bude od příštího roku ve dvou sazbách – 14 a 20 procent. Od roku 2013 se má pak tato daň sjednotit na úrovni 17,5 procenta. Sleva na dani ve výši 150 korun za dítě je plánovaná jako opatření, které má rodinám zvýšení cen zboží a služeb kompenzovat.

Think-tank IDEA jako součást akademického pracoviště CERGE-EI je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR a profesora Jana Švejnara. IDEA se zaměřuje na ekonomickou analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik a reforem.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články