Nová vláda chce šetřit. Změní to Českou republiku k nepoznání, tvrdí KSČM

15. 6. 2010 – 14:52 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nová vláda chce šetřit. Změní to Českou republiku k nepoznání, tvrdí KSČM
Podle ekonomů jsou však ůspory nutné. Na další rozhazování podle některých odborníků náš stát už nemá. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Program rodící se pravicové vlády bude mít antisociální dopady, prohlásila na úterní tiskové konferenci místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.

Dodala, že komunisté se budou v Poslanecké sněmovně snažit, aby dopady na občany Česka byly co nejmenší a některé záměry vlády se neuskutečnily.

"Rodící se pravicová vláda změní Českou republiku za čtyři roky k nepoznání. Lidé asi nebudou navrhovanými reformami příliš nadšeni. Voliči postavili levici do opozice, snadno podlehli demagogii volební kampaně a již se tolik nezamýšleli nad antisociálními dopady volebních programů pravicových stran," prohlásila Vostrá.

Nová vláda chce se schodkem státního rozpočtu podle Vostré bojovat vyšší spoluúčastí pacientů, zavedením školného na vysokých školách, zachováním rovné daně a výpovědí bez udání důvodu.

 

<%Anketa154%>

 

Program vlády navíc údajně bude zahrnovat i škrty, které sníží životní úroveň mladých rodin a důchodců.

Podle ekonomů jsou však ůspory nutné. Na další rozhazování podle některých odborníků náš stát už nemá a to je důvodem, proč pravice získala ve volbách většinu. Lidé si začali hrozící ekonomické problémy uvědomovat. Právě díky rozhazovačné politice se do velkých problémů dostalo Řecko i řada jiných evropských zemí.

 

<%Anketa149%>

 

Podle komunistů ODS lhala, když před volbami tvrdila, že nebude zvyšovat daně. "Velice vážně se uvažuje o sjednocení sazeb DPH. Z výroků všech tří představitelů stran vyplynulo, že se k tomuto řešení schodku státního rozpočtu kloní, a to dokonce v tomto roce," připomněla a dodala, že komunisté udělají vše pro to, aby tento návrh v parlamentu neprošel.

Vostrá potvrdila, že komunisté nebudou podporovat ani zavedení školného a varovala, že pravicové strany budou chtít časem školné neustále navyšovat. Tím by se studium na vysokých školách stalo jen privilegiem bohatých.

"Naše strana se domnívá, že veškerá protikorupční opatření pozbudou své účinnosti, pokud nebudou přijata majetková přiznání," myslí si. "KSČM nemá žádnou výhradu k tomu, aby se změnila situace v soudnictví. Nemáme nic proti tomu, aby se posílila role ombudsmana," řekl předseda strany Vojtěch Filip. Upozornil, že je podivné, když rodící se pravicová vláda jedná o změnách ústavy, k jejichž prosazení je potřeba ústavní většina (tedy 120 hlasů), ačkoliv pravicových poslanců bude ve sněmovně pouhých 118.

Filip očekává, že by pravicové strany měly o těchto změnách s levicí diskutovat. Filip se vyjádřil i k výsledku slovenských voleb. "Někteří komentátoři říkají, že volby na Slovensku dopadly stejně jako v Čechách, já říkám, že to tak není. Rozdíl mezi vítěznou stranou SMER a SDKU-DS je o více než padesát procent hlasů. Takový rozdíl v České republice zaznamenán nebyl," řekl. Je přesvědčený, že jednání předsedy strany SMER Roberta Fica bude úspěšné a pokud ne, tak na Slovensku budou předčasné volby.

-Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Zadlužení státu bude mít dopad na životní úroveň, začínají si uvědomovat lidé

- Vytáhnou nás reformy z louže?

- Penzijní reforma dostává podobu, kolik nabízí Janota do důchodu?

- Ekonomové vítají středopravou koalici a podnikatelé si oddechli

- Řecko přijalo úsporná opatření. Čím bude bojovat o záchranu?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,570 24,690
USD 24,420 24,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články