Nový zákon ruší některé daně, polepší si hasiči a policisté

20. 12. 2016 – 8:47 | Práce | red | Diskuze:

Nový zákon ruší některé daně, polepší si hasiči a policisté
Ilustrační foto | zdroj: hzscr.cz

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal šest zákonů, které se dotknou nás všech. Zpřehledňují mimo jiné poplatky v bankách a mění povinné údaje v občanských průkazech.

Zákon o daních z příjmu

Bývalí vojáci, hasiči či policisté nebudou od příštího roku danit své výsluhy, znamená to, že budou dostávat více peněz. Podle zákona nelze výsluhy chápat jako součást příjmu či odměny za vykonanou činnost, ale spíše jako sociální dávku. Novela zároveň ruší také daň z příspěvku na bydlení pro vojáky, kteří nedisponují služebním bytem.

Zákon o spotřební dani

Úprava zákona zavádí tzv. zelenou naftu i pro zemědělce v živočišné výrobě, nejen ve výrobě rostlinné. Zemědělcům se bude vracet část spotřební daně z nafty. Zákon má za cíl podporu chovu dobytka. Vratka se bude řídit intenzitou chovu, může být až do výše 90 % daně.

Zákon o platebním styku

Banky budou muset ze zákona nabízet základní bankovní účet za přijatelnou cenu a zároveň lépe informovat své klienty o poplatcích. Účet si budete moci založit v kterémkoli členském státě Evropské unie. V případě, že si bude chtít klient převést účet do jiné banky, zůstanou mu nastaveny trvalé příkazy.

Zákon o evidenci obyvatel a rodných číslech

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít tento údaj nově zapsaný v občanském průkazu. Mezi povinnými informacemi trvalé bydliště nadále zůstane, uvažovalo se totiž nad tím, že si lidé budou moci vybrat, zda tento údaj v průkazu mít budou, nebo ne. Zákon má pomoci odhalit lidi, kteří se skrývají před dluhy.

Trestní zákoník

Zpřísnit se mají tresty za podporu terorismu, za veřejné schvalování teroristického činu bude hrozit až 12 let vězení. Trestnými činy se nově stanou propagace a financování terorismu, vyhrožování teroristickým útokem či účast v teroristické skupině.

Zdroje:
hrad.cz, MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články