O peníze na běžném účtu pomalu přicházíte

15. 11. 2016 – 9:05 | Spoření | Martin Slapnička | Diskuze:

O peníze na běžném účtu pomalu přicházíte
zdroj: freeimages.com

Spoření na běžný účet nebo dokonce doma pod polštář je už dávno pasé. Pro tyto účely existují výhodné spořicí účty, které nabízí kdejaká banka. Ty mají o poznání vyšší úrokovou sazbu než obyčejné účty, proto se vám peníze zhodnocují rychleji. Pokud navíc uspořené peníze potřebujete mít neprodleně k dispozici, nabízí většina českých bank možnost převést si je na osobní účet okamžitě.

Ukládáte si peníze na obyčejný účet, ale přitom byste chtěli finance nějak zhodnotit? Běžné nebo osobní účty nabízejí jen velmi nízký úrok! Kam tedy ukládat větší finanční částky? A proč vůbec nemít všechny své úspory na běžném účtu?

Peníze k dispozici nabízí Spořící účty

Poplatky za vedení spořicích účtů už jsou spíše minulostí. Na českém trhu existuje mnoho bank, které si za spořicí účet neinkasují ani korunu, přesto vám ale s úrokem zhodnotí jakoukoliv vloženou částku. Zhodnocení však je spíše mizivé, nocméně lepší než běžný účet.

TIP: Kdy začnou banky "připisovat" záporné úroky na spořících účtech?

Důvodů, proč mít peníze uložené na spořicím účtu, je ale víc. Jedná se také o otázku bezpečnosti. V případě, že by někdo zneužil vaši platební kartu, může vybrat pouze ty peníze, které jsou uložené na běžném účtu. Spořicí účet je totiž veden separátně a z běžné karty k němu není přístup.

Mnoho lidí také používá bezkontaktní způsob platby. Při následné kontrole stavu účtu se pak diví, jak rychle peníze utratili. V případě, že bude mít člověk většinu peněz na spořicím účtu, bude mít zároveň kontrolu, že neutratí větší částku, než má aktuálně na svém osobním účtu.

Kam ukládat peníze, aby vydělávaly? Zkuste podílové fondy

Chtěli byste ušetřit peníze sobě nebo svým dětem? Bojíte se vkládat obří částky do nevyvážených akcií? Pak je tou nejlepší volbou investovat do podílových fondů! Jak to funguje?

TIP: Jak začít s investováním

Oblíbenost podílových fondů se v poslední době zvyšuje. Může za to nízká hodnota nutného vkladu i fakt, že je příliš neovlivňuje inflace. Banky navíc umožňují vybrat si strategii, s jakou chceme své peníze zhodnotit. Můžeme tak zvolit jak konzervativní přístup, kdy se vám vaše finance zhodnocují sice pomaleji, ale zato stabilně, tak agresivnější metody, z kterých je sice možné vyjít s velkým balíkem peněz, je ale nutné počítat s většími riziky.

Do podílových fondů můžete investovat i pouhou stokorunu měsíčně. Spolu s dalšími investory tvoříte investiční skupinu, kterou spravuje manažer fondu. Můžete tak klidně spát, o vaše finance se vám postará odborník.

Při zakládání podílového fondu je důležité sledovat alespoň dva parametry. Mělo by vás zajímat, kdo je manažer daného fondu, jakou má minulost a jak se v jeho rukách fondu dařilo. Především si ale zjistěte, jaké jsou poplatky za správu fondu manažerem. Naopak vstupní a výstupní poplatky už jsou skoro pasé a několik českých bank si je neúčtuje.

Rozhodně neplatí, že čím dražší správa fondu, tím je fond lepší. Je důležité poradit se s odborníkem, který vám doporučí investiční strategii přímo na míru a podle toho vybere i fond, do kterého se zrovna vám vyplatí investovat.

Podílové fondy myslí i na to, že budete peníze nečekaně potřebovat. Přestože si nastavujete dobu, po kterou chcete investovat, je u některých bank možné vybrat si peníze kdykoliv. Přijdou vám po zadaném požadavku do několika pracovních dní.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články