Obchodníci musí přijímat poškozené bankovky a dále je lidem nevydávat

23. 10. 2011 – 20:43 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Obchodníci musí přijímat poškozené bankovky a dále je lidem nevydávat
Za bankovky opotřebované oběhem se považují bankovky pomačkané nebo zašpiněné, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Za téměř všechny poškozené bankovky v peněžním oběhu náleží dle dlouhodobých zkušeností České národní banky (ČNB) při odevzdání v bance okamžitá náhrada v plné výši jejich nominální hodnoty.

„Obdobně jako před účinností nového zákona o oběhu bankovek a mincí náleží lidem za poškozené bankovky téměř ve všech případech okamžitá náhrada v plné výši jejich nominální hodnoty,“ uvedl Pavel Řežábek, člen bankovní rady.

„Dle našich dlouhodobých zkušeností to platí pro devět z deseti poškozených bankovek, u ostatních, slovy zákona nestandardně poškozených bankovek, provádí ČNB jejich odborné posouzení,“ doplnil.

Podle zákona o oběhu bankovek a mincí jsou banky na svých přepážkách povinny lidem bezplatně a ihned vyměnit bankovky, které spadají do kategorie běžně poškozených nebo opotřebovaných oběhem. Obchodníci a směnárníci je musí přijímat a nadále zákazníkům nevydávat – odvedou je své bance v tržbách, a tím je vyřadí z oběhu. I obchodníkům a směnárníkům musí banky za takto vyřazené bankovky poskytnout náhradu.

Za bankovky opotřebované oběhem se považují bankovky pomačkané nebo zašpiněné. Mezi běžně poškozené se řadí například jednostranně popsané bankovky, dále třeba bankovky roztržené na dvě části, natržené, bankovky s utrženým rohem nebo vyprané bankovky - pokud jsou beze změn viditelných lidským okem a lze určit jejich pravost.

Za běžně poškozené bankovky náleží majitelům okamžitá náhrada. Bankám, které běžně poškozené bankovky odmítnou vyměnit za bankovky vhodné pro další oběh, může dle zákona o oběhu bankovek a mincí ČNB vyměřit pokutu až jeden milion korun.

-Denisa Křížová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,520 24,640
USD 24,640 24,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články