Očkování proti chřipce mají nově podle vlády platit pojišťovny

7. 8. 2011 – 20:14 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Očkování proti chřipce mají nově podle vlády platit pojišťovny
Řada lidí si prý neuvědomuje vážné zdravotní důsledky onemocnění chřipkou, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kabinet hodlá doporučit zdravotním pojišťovnám, aby ze svých fondů prevence platily lidem mezi 19 a 65 lety věku očkování proti chřipce. Vyplývá to z návrhu Národního akčního plánu na zvýšení proočkovanosti proti sezónní chřipce, kterým se kabinet bude zabývat ve středu.

Vláda tak chce zlomit nedůvěru lidí k očkování proti chřipce. Se ztrátou zájmu o očkování a ztrátou víry v jeho účinnost se potýká Česko od loňské pandemie mexické chřipky.

Pokud by pojišťovny začaly lidem očkování platit, pak by klesla nemocnost chřipkou u lidí v produktivním věku, což znamená nižší čerpání nemocenské a nižší náklady pro pojišťovny na úhradu zdravotní péče.

Kabinet také upozorňuje, že ačkoliv proočkovanost v Česku byla nízká již před touto poslední chřipkovou sezonou, loni však ještě klesla. Zatímco v roce 2003 se proočkovanost proti sezonní chřipce pohybovala na úrovni 7,3 procenta. v sezoně 2010/2011 to bylo pouze 5,1 až 5,3 procenta.

Pomocí akčního plánu chce vláda apelovat hlavně na praktické i některé další odborné lékaře, aby včas zajistili očkovací vakcínu zejména pro pacienty, u nichž je očkování proti chřipce vzhledem ke zdravotnímu stavu důležité. To jsou například senioři a chronicky nemocní.

Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti upozorňuje i na to, že řada lidí si neuvědomuje vážné zdravotní důsledky onemocnění chřipkou. Chřipka totiž může i zabíjet, ze statistik plyne, že v Česku této nemoci ročně podlehne 1500 až 2000 lidí.

Národní akční plán reaguje i na doporučení Rady Evropské unie, které si klade za cíl, aby do zimy na přelomu let 2014/2015 stoupla proočkovanost proti chřipce na 75 procent u starších lidí.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články