Od června zdražil domácnostem plyn, kolik si připlatíme?

2. 6. 2011 – 0:22 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od června zdražil domácnostem plyn, kolik si připlatíme?
Pražany čeká zdražení až od července, Pražská plynárenská totiž bude měnit ceny zemního plynu až o měsíc později, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Plynárenské a energetické firmy zdražují kvůli rostoucím cenám ropy plyn. Podle RWE přichází zvýšení ceny na letní měsíce až po topné sezoně, kdy byla cena stabilní.

Domácnosti za plyn zaplatí kvůli drahé ropě o 9,5 procenta více

Energetická společnost RWE zvýšila kvůli prudkému růstu cen ropy od 1. června zákazníkům z řad domácností ceny plynu o 9,5 procenta. E.ON zdražil zemní plyn o sedm procent.

TIP: Zdražil vám dodavatel plyn? Odstupte od smlouvy!

"Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít," uvedl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady na plyn o 200 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí pouze devět korun.

Může vás zajímat:

- Nečas: Elektřina v Česku zdraží o 30 procent

- ČEZ: Ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než před rokem

- Ruský Gazprom Evropanům citelně zdraží plyn

- Cena tepla může stoupnout až o 100 procent

"V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí zákonitě, dnes anebo později, projevit u všech obchodníků s touto komoditou. Současné ceny jsou neudržitelné," dodal Varcop.

Cenu zemního plynu zvedla také společnost E.ON, která obsluhuje více než 100 tisíc zákazníků hlavně v jižních Čechách. Ti si připlatí o sedm procent více. I tento dodavatel argumentuje dražší ropou.

Oba hlavní konkurenty následuje ve zdražení také energetická skupina ČEZ. "V regionech, kde je (dominantním dodavatelem - pozn. red.) RWE a E.ON jsme zdražili stejně, jako oni. Stále však budeme o pět procent levnější, a to včetně distribuce," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Ceny zemního plynu od společnosti ČEZ, který tuto komoditu dodává od poloviny loňského roku a od té doby získal na 80 tisíc zákazníků, tak stoupnou o 9,5 procenta (v regionech, kde je hlavním dodavatelem RWE Transgas), resp. o sedm procent (v regionech "ovládaných" skupinou E.ON).

Pražany čeká zdražení až od července, Pražská plynárenská totiž bude měnit ceny zemního plynu až o měsíc později. Běžná domácnost, která plyn od této společnosti využívá k vaření, topení a ohřevu vody při průměrné roční spotřebě kolem 11 MWh zaplatí o necelou stokorunu více.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články