Od půlky příštího roku budeme zřejmě platit za zdravotnický materiál

31. 10. 2010 – 12:37 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od půlky příštího roku budeme zřejmě platit za zdravotnický materiál
zdroj: NašePeníze.cz

V polovině dalšího roku by již pacienti mohli začít přispívat na materiál, jakým jsou například kontaktní čočky, nebo protézy. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

 Jestliže existují dva medicínské postupy se stejným léčebným efektem, budou se pacienti finančně podílet na nákladnější variantě," řekl Heger. Tento systém rozlišující standardní a nadstandardní zdravotní péči však bude do praxe podle jeho slov nabíhat postupně. V listopadu by návrh zákona upravující standardní a nadstandardní péči měla projednat vláda. Do poloviny příštího roku by mak mohl vejít v platnost poté, co projde jednáním v parlamentu.

"Náběh bude pomalý. V polovině dalšího roku by lidé mohli začít platit materiální záležitosti, jako jsou protézy, nebo kontaktní čočky," uvedl Heger. Od ledna 2012 by pak mohl začít platit systém standardní a nadstandardní zdravotnické péče, kterou by si pacienti připláceli.

Heger upozornil, že standardy musí být ukotvené v zákoně, nebude podle jeho slov stačit dosud platný sazebník lékařské péče.

Poslanci a předsedovi správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Markovi Šnajdrovi (ODS) v zákoně chybí definice podmínek, které by chránily práva pojištěnců. Je podle jeho slov nutné zpřesnit, co znamená termín 'pacient má nárok na péči'. "Znamená to, že se mu péče dostane hned, nebo že bude čekat rok, nebo dva a cestovat po nemocnicích?" vznesl otázku Šnajdr. Stát by podle něj měl mít kontrolní mechanismus, který by práva pojištěnců hlídal.

Ministr Heger se však proti tomuto podnětu ohradil, s tím, že není možné dělat příliš věcí najednou a navrhovaná opatření budou následovat v dalších krocích.

-Petra Kotvová,Mediafax

Kam dál?

- Češi získají právo na zdravotní péči v zahraničí v rámci zdravotního pojištění

- Za šetrnější operaci si pacienti připlatí, co bude nadstandardní péčí?

- Gynekologové vybírají kromě 30 korun i tisícikorunový poplatek

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články