Od roku 2013 bude hypotéka jen na 40 procent hodnoty nemovitosti

1. 6. 2011 – 16:02 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od roku 2013 bude hypotéka jen na 40 procent hodnoty nemovitosti
O nové regulaci hypotéky Evropa mluví od roku 2009, kdy také tento region zasáhla hypoteční krize, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Tedy dostanete i víc, ale nevyplatí se to. Evropská komise chce totiž novými pravidly přinutit lidi, aby na koupi bytu měli 60 procent vlastních peněz. Pokud by chtěli půjčit více, čekal by je vyšší úrok a tedy i vyšší náklady na hypotéční úvěr, uvedl ve středu server iHNed.cz.

Nová pravidla by mohla vstoupit v platnost od roku 2013.

Evropská unie (EU) chce převratným způsobem změnit pravidla pro hypotéky. Evropská komise (EK) totiž prosazuje, aby banky poskytovaly klientům jen hypotéky do výše 40 procent hodnoty nemovitosti. Upozorňuje na to Finanční arbitr ČR František Klufa.

Spočítejte si kolik budete měsíčně  splácet na kalkulačce pro Hypoteční úvěr

"S novými pravidly počítá směrnice o kapitálové přiměřenosti bank, připravovaná Evropskou komisí, která by měla začít platit od roku 2013,“ řekl serveru iHNed.cz Klufa.

EU tak chce přinutit lidi, aby na koupi bytu měli 60 procent vlastních peněz. Pokud by je klienti neměli a žádali o vyšší půjčku, museli by se připravit na vyšší úroky a hypotéka by se jim výrazně prodražila, upozornil Klufa.

Dosud je výše poskytované hypotéky k zastavené nemovitosti na vlastním rozhodnutí bank, jak velké riziko chtějí podstoupit.

Daňové úlevy na hypotéky skončí, komu se hypotéka prodraží?

 

Průměrná hypotéka v Česku je kolem 1,7 milionu korun a lidé si ji berou v průměru na 70 až 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Stoprocentní hypotéky se v Česku dají také získat, neposkytují je ale všechny banky a jsou zhruba o jeden procentní bod dražší než běžné hypotéky.

<%Anketa7%>

Navrhovanou směrnici musí ještě schválit Evropská rada a Evropský parlament.

O nové regulaci hypotéky Evropa mluví od roku 2009, kdy také tento region zasáhla hypoteční krize. Podle bankéřů Evropa k regulaci hypotečního trhu směřuje, ale je otázka, zda hranicí přísnější regulace pro hypotéky bude zmíněných 40 procent nebo se ve schvalovacím procesu zvýší.

Chcete hypotéku bez vstupního poplatku? Poradíme vám!

-David Vandrovec | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články