Od února je možné bránit se proti stavebním spořitelnám i lichvářům

12. 2. 2016 – 12:09 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Od února je možné bránit se proti stavebním spořitelnám i lichvářům
zdroj: freeimages.com

Řešit problémy týkající se smluv s finančními institucemi není pro spotřebitele jednoduché, už jen vyznat se ve smlouvách a obchodních podmínkách může pro běžného smrtelníka představovat obtíže.

Rozšíření pravomocí a větší množství situací, ve kterých se spotřebitel může na finančního arbitra obrátit, vítáme. Poslední dva roky naše poradna například řeší, zda stavební spořitelny mohou bez důvodu jednostranně ukončit staré smlouvy, které jsou pro ně nevýhodné. Protože neexistuje jednoznačný názor, je pro běžného spotřebitele riskantní obrátit se na soud. Tento problém díky novele zákona částečně odpadne. Řízení u finančního arbitra je totiž bezplatné a mělo by být rychlé. Náklady řízení, tedy i náklady na advokáty, si každá ze stran nese sama, spotřebitel se nemusí bát, že v případě neúspěchu zaplatí bance drahé právníky.

Rozšíření pravomocí se týká i dalších důležitých a pro spotřebitele riskantních oblastí, kterými jsou úvěry, půjčky a hypotéky. Dosud byly v pravomoci arbitra jen spotřebitelské úvěry, tedy půjčky v rozmezí 5.000 – 1.880.000 Kč. Spory z nebezpečných mikropůjček či složitých hypoték bylo možné řešit pouze soudně nebo hůře skrze nechvalně známé rozhodce.

Právě rozhodce, kterého si protistrana většinou určila sama, a finančního arbitra si spotřebitelé někdy pletou. Přitom jde o dvě zcela rozdílné instituce. Zatímco finanční arbitr je nezávislý státní úřad, který má strany vést ke smírnému řešení, ale může i závazně rozhodovat, rozhodci nemají z minulosti valnou pověst, protože často rozhodovali spíše podle zájmu toho, kdo je platil, než podle práva.

Řízení u finančního arbitra má svá pravidla, musí mu předcházet pokus o nápravu mezi stranami a ani podnikatelé se nemusí bát, že budou muset řešit nesmyslná podání. Arbitr totiž zastaví řízení, které je zjevně bezdůvodné nebo šikanózní. Specializace arbitra na finanční otázky v kombinaci se závazností jeho nálezů je z našeho pohledu efektivní způsob řešení spotřebitelských sporů. Kéž by podobnou pravomoc měla ČOI a pověřené orgány pro řešení obecných sporů z běžných reklamací.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,510 24,630
USD 24,470 24,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články