Odboráři si zvykají vydírat. Stávka jen způsobí ztráty ve stovkách milionů

10. 6. 2011 – 19:46 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odboráři si zvykají vydírat. Stávka jen způsobí ztráty ve stovkách milionů
Česká republika podle premiéra reformy nutně potřebuje., Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Odboráři si v České republice zvykají vydírat vladu a zbytek republiky. Přitom právě běžní lidé na stávky podobné jako se chystá v pondělní dopravě, doplatí nejvíce. Tratí také státní rozpočet, firmy a tím celá ekonomika. Podle odhadů se bude jednat o stovky milionů korun.

Odboráři tak paradoxně Česku spíše uškodí, než pomohou. Přitom důvodem ke stávce je podle odborářů nesouhlas s vládními kroky.

Odborníci, ani zástupci podnikatelů s podobnými kroky nesouhlasí právě z důvodu, že více uškodí, než pomohou. Sám prezident Václav Klaus rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání.

TIP:

- Jaká stávka je odpovídající? Souhlasíte s blokádou silnic?

- Nečas: Vláda bude vymáhat škody po odborech do poslední koruny

- Nestihnete kvůli pondělní stávce v dopravě odlet na dovolenou? Máte smůlu!

Kdo hájí stávku spolu s odbory je už jen Sociální demokracie (ČSSD). Sociální demokracie v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou stávku odborů hájí a tvrdí, že pondělní protest odborových svazů vyprovokovala sama vláda Petra Nečase (ODS).

"Svaz průmyslu a dopravy ČR zatím nemá konkrétní kalkulace finančních ztrát firemního sektoru kvůli pondělní stávce v dopravě, některé odhady ale hovoří až o stovkách milionů korun." Uvedl to v pátek prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Svaz průmyslu a dopravy, nejvlivnější zaměstnavatelská organizace v zemi, nepovažuje na pondělí vyhlášenou stávku v dopravě za vhodný prostředek dialogu s vládou.

<%Anketa268%>

"Nezpochybňujeme právo na stávku. Je to však nemoudré rozhodnutí. Odbory zdaleka nevyčerpaly všechny možnosti dialogu s vládou, která je jim ochotna více naslouchat. Vláda odborům ustoupila v penzijní reformě, daňová reforma v paragrafovém znění je na stole a teprve se připomínkuje. Reformy jsou tedy ve fázi projednávání, takže nevidím důvod přistupovat ke krajnímu řešení jakým je stávka. Navíc poměrně intenzivně běží sociální dialog, v pondělí 20. června je termín dalšího kola pléna tripartity. V tuto chvíli jde spíše o zviditelnění odborů," řekl pro agenturu Mediafax Hanák.

Svaz průmyslu a dopravy ČR nepředpokládá, že by odbory dosáhly stávkou jakýchkoliv výsledků. Pro firmy pondělní stávka dopravních odborů podle Hanáka samozřejmě není dobrá zpráva. "A ani veřejnost nebude ve své většině takovému protestu nakloněna a nebude se stávkujícími sympatizovat," upozornil.

Podle Hanáka je jasné i to, že se stávka promítne negativně finančně i do firemního sektoru. "Nemáme v tuto chvíli konkrétní kalkulace finančních ztrát a toho, jak stávka dopadne na firemní sektor. Některé odhady hovoří však o stovkách milionů korun ztrát," varoval Hanák.

Lidé potřebující rychlou pomoc mohou mít smůlu

Pondělní stávka dopravních odborů je podle prezidenta Hospodářské komory ČR Petra Kužela destruktivní. Odbory by podle něj měly zvážit mírnější, zatím nevyužité formy protestu.

"Plně uznávám právo každého občana této země na stávku, ale jsem znepokojen tím, že jsou jako rukojmí bráni občané České republiky. Přerušení dopravy na téměř celý pracovní den a připravované blokády hlavních dopravních tahů omezují práva ostatních občanů, když jim znemožní nebo omezí možnost pracovat nebo se volně pohybovat po území republiky," uvedl Kužel.

Záchranáři podle něj mohou mít problémy dostat se včas na místo, kde je nutná jejich rychlá pomoc. "Lidé se nedostanou do práce, zboží důležité pro výrobu se nedostane na místo, rychle se kazící potraviny nedorazí do obchodů. Značné hospodářské ztráty tak zaznamená nejen stát, ale především podnikatelé, kteří v uplynulých měsících vyvinuli velké úsilí, aby po krizi nastartovali české hospodářství k růstu, aby udrželi pracovní místa a případně nová vytvořili," upozornil Kužel.

- Čeští odboráři po svém vítězství navádějí i slovenské lékaře k podání výpovědi

- Kolik utratili lékaři za kampaň "Děkujeme odcházíme"?

Podle něj je nesprávné a neetické použít k protestu třetí osoby. Dosud byla podle prezidenta Hospodářské komory kultura protestů v České republice kultivovaná.

"Nynější připravovaná stávka, která je destruktivní, od kultivovaného protestu ustupuje. Jsem přesvědčen, že odbory nevyčerpaly všechny mírnější prostředky k vyjádření protestu a všechny možnosti k jednání. O to více je připravovaná stávka v dopravě znepokojující." dodal Kužel.

Stávka způsobí jen škody, vláda ustoupit nemůže

Vláda nepodlehne nátlaku odborářů a kvůli pondělní stávce v dopravě neustoupí od plánovaných reforem, prohlásil v pátek premiér Petr Nečas (ODS). Dodal, že jeho kabinet je však připraven s odboráři jednat o změně některých parametrů chystaných reforem.

"Vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít, jako rukojmí. Odstoupení od reforem nepřipadá v úvahu," prohlásil premiér.

Kabinet je připraven jednat s odbory o změnách parametrů reforem. "Činíme tak celou dobu. Odbory nepřišly s racionálními argumenty k reformám, jen s jejich negací. Negace není program, na kterém lze postavit řešení," myslí si Nečas.

Nechápe, proč odborářům vadí prodlužování věku odchodu do důchodu, týkat se jich prý nebude. "Mluvíme-li o odchodu do důchodu v tom vyšším roce, tak mluvíme o 65 letech po roce 2030 a o 67 letech po roce 2041. Takže já nevím, kolika odborářských předáků se toto týká. Je to férový přístup, který sděluje, že se věk odchodu do důchodu nemůže zastavit. Vzhledem k demografickému vývoji musí pokračovat," řekl Nečas.

Česká republika podle premiéra reformy nutně potřebuje. "Bylo by nezodpovědné, pokud bychom připustili ztrátu konkurenceschopnosti České republiky tím, že bychom opustili reformu a v nějakém horizontu bychom se dostali do situace, ve které jsou některé evropské země, jako je Řecko, Irsko nebo Portugalsko," dodal premiér.

Právo stávkovat odborářům neupírá. "Za nepřijatelné však považuji, pokud takovýto protest zablokuje chod státu a jeho ekonomiky a výrazně zasáhne do života všech občanů," konstatoval předseda vlády.

-MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články