Odborníci chtějí neplatičům odebrat dávky na živobytí

1. 6. 2011 – 22:24 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odborníci chtějí neplatičům odebrat dávky na živobytí
Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

O tom, zda neplatiči pokut nebo místních poplatků přijdou o příspěvek na živobytí, diskutovali ve středu zástupci českých měst a poslanci na semináři, který pořádala předkladatelka návrhu, poslankyně Ivana Řápková (ODS). Mnozí zástupci měst její návrh podpořili.

Novela poslankyně Řápkové zavádí změny, které se týkají výhradně příspěvku na živobytí. "Předkládaný návrh se netýká dávky související s bydlením nebo okamžité pomoci. Návrhem není dotčen ani příspěvek na péči," podotkla poslankyně.

TIP: Sociální podpora v roce 2011 - na co máte nárok?

Návrh předložila sněmovně společně s poslankyní Lenkou Kohoutovou (ODS). Cílem novely je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře.

TIP: Sociální systém je odsouzený k zániku, vlády nemají peníze na dodržení slibů

Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

"Stávající systém exekucí nestačí. Potřebujeme, aby se změnil systém výpočtu exekucí. Abychom mohli jít dál. Potřebujeme možnost vyšší vymahatelnosti dluhu na poplatcích," zastala se návrhu zastupitelka Nového Bydžova Daniela Lusková, která má na starosti sociální oblast.

Vysvětlila, že například v Novém Bydžově, ve kterém žije asi sedm tisíc občanů a tři tisíce domácností, je téměř 1200 domácností závislých na dávkách sociální podpory. Asi 380 domácností jsou dlužníci.

"Dalším problémem v Novém Bydžově je gamblerství. Podle současného zákona o státní sociální podpoře nelze dávky žádným způsobem odejmout ani v případě zřejmého zneužití. I přistižení u automatu dávky pobírají dál," konstatovala Lusková. Uvedla, že město by ocenilo zpřísnění legislativy. Podobný názor pak zastal i primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Jan Černý z organizace Člověk v tísni však s návrhem zákona nesouhlasí. Soudí, že odebrání dávky na živobytí by se nakonec podepsalo na péči o děti neplatičů.

"Jak to dopadne na matku samoživitelku se třemi dětmi? Jak to dopadne s rodinou, jejíž živitel zemře při autonehodě?" ptal se Černý.

S ostrou kritikou vystoupila proti zákonu také poslankyně KSČM Marta Semelová. Soudí, že novela odebere dávky i těm, kteří se do finanční tísně nedostali vlastní vinou. "Uvědomme si, jak rostou dluhy domácností, jak roste počet exekucí. V tomto případě v rámci exekuce mnohdy lidé přijdou o mnohem větší majetek, než kolik činil jejich dluh," prohlásila poslankyně.

Uvedla, že je potřeba zpracovat analýzu dopadů novely na rodiny a občany. "To, co je tady předloženo, povede k růstu kriminality. Lidé si budou hledat peníze jinde. Tento zákon situaci nezlepší," myslí si Semelová.

Řápková tvrdí, že návrh podporuje i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Novela prý zapadá do komplexních změn, které ministerstvo práce hodlá prosadit. Sám Drábek na semináři však pouze podotkl, že nechce svým názorem ovlivnit diskuzi a nevyjádřil se k němu přímo.

Návrh již diskutovali poslanci na dubnové schůzi sněmovny. V prvním čtení ho však přerušili, vrátit by se k němu měli v červnu.

-Karolina Brožová | MED

Kam dál?

- Stát rozdá 800 tisíc platebních karet příjemcům sociálních dávek

- Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři, místo dvaceti

- Revoluce v sociálních dávkách: Ubudou a budou vypláceny na úřadu práce

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články