Odbory vybojovaly lékařům vyšší platy, teď zbrojí proti reformám vlády

19. 2. 2011 – 16:20 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odbory vybojovaly lékařům vyšší platy, teď zbrojí proti reformám vlády
Reformy by mohly mít velmi neblahý dopad na ekonomický růst, Foto: Jaroslav Zavadil, ČMKOS | zdroj: NašePeníze.cz

Reformy jsou určitě potřebné, ale proti podobě, v jaké je navrhuje současná vláda, vyjadřujeme zásadní odpor. Na tiskové konferenci po sobotním jednání Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to uvedl její předseda Jaroslav Zavadil.

„Prezentovali jsme tady dopady navrhovaných reforem pro obyvatele České republiky, ať už důchodové, zdravotní, nebo daňové. Zároveň jsme prezentovali svoje návrhy, rozhodně nejsme v roli, že bychom jenom kritizovali a říkali, co je špatně,“ zdůraznil Zavadil.

Zároveň upozornil, že ČMKOS chce spustit rozsáhlou informační kampaň ´Otevřete oči´. „Ta bude probíhat prakticky ode dneška. Kromě televize, rozhlasu a novin chceme využít i billboardy a facebook,“ nastínil předseda ČMKOS.

 

<%Anketa244%>

 

Podle předsedy odborového svazu KOVO Josefa Středuly vláda prakticky nemyslí na lidi, kteří budou muset reformy zaplatit. „Ano, uznáváme, že reformy jsou nutné, ale v úplně jiné podobě. Podle našeho názoru se rozhodně nemusí zvyšovat daň z přidané hodnoty (DPH). Snížením částky průběžného důchodového systému si někdo přeje vyvedení obrovských prostředků ve výši desítek miliard korun soukromým společnostem,“ je přesvědčen. (Čtěte také: Vláda rozhodla jak budou vypadat naše důchody, nezvýší státní dluh )

Vláda navrhuje, že ze současného pojistného na důchodové pojištění ve výši 28 procent hrubé mzdy si lidé mladší 35 budou moci nepovinně tři procenta spořit v soukromých fondů.

Podmínkou ale bude, aby si zároveň sami přidali částku ve výši dvou procent jejich hrubé mzdy. Celkem by tedy v případě minimálního příspěvku jejich úspory narůstaly o pět procent jejich hrubé mzdy měsíčně.

 

Středula zároveň upozornil, že reformy by mohly mít velmi neblahý dopad na ekonomický růst. „Lidé nebudou utrácet, budou nuceni více šetřit. Vláda by každopádně měla přehodnotit svoje návrhy. Mělo by se zavelet k ústupu z těch šílených plánů. V opačném případě budeme nuceni prohlásit - neděkujeme, odejděte,“ nešetřil kritickými výrazy.

Co se týče zvýšení sazby DPH z deseti na 20 procent u většiny položek, podle Zavadila se nejedná o žádnou kosmetickou úpravu. „Naopak, to by byl tak obrovský zásah do peněženek, že si to většina lidí v tuto chvíli možná ani neuvědomuje. V té desetiprocentní sazbě nejsou přece zahrnuty jenom potraviny, ale třeba také teplo, voda, energie, doprava. A to jsem na ty nejdůležitější položky možná ještě zapomněl,“ varoval předseda ČMKOS. Vláda je podle něj „hluchá, němá a slepá“. „V porovnání s tím, co připravuje, by se museli stydět i Ali Baba a 40 loupežníků,“ pomohl si přirovnáním k arabské pohádce. (Čtěte také: Rodinám s dětmi se bude vyšší DPH kompenzovat slevou na dani )

Zavadil upozornil ještě na jednu, podle něj velmi zásadní záležitost. „Hovoří se tady pouze o změně důchodového systému, ale nikde se nemluví o jeho výši. A pokud se bude vylupovat průběžný fond, můžeme se dočkat důchodů pouze v minimální výši,“ upozornil Zavadil.

Celostátní konference členských organizací ČMKOS v pražském Kongresovém centru se podle Zavadila zúčastnilo zhruba 1 100 zástupců více než dvou milionů zaměstnanců sdružených v odborech.

-Tomáš Cížek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články