Odměny advokátů za obhajobu ex offo by měly klesnout o třetinu

22. 9. 2010 – 20:06 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odměny advokátů za obhajobu ex offo by měly klesnout o třetinu
Méně peněz dostanou za své služby také obhájci, které ustanoví soudce v rámci občanského soudního řízení, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Až o třetinu by se v příštím roce měly snížit tarify, které stát vyplácí advokátům za jejich služby při obhajobě ex offo.

Počítá s tím novela vyhlášky o odměnách advokátů, kterou ministerstvo spravedlnosti ve středu poslalo do připomínkového řízení, informovala mluvčí resortu Veronika Ludvíková.

"Do 31. prosince 2011 by se měly snížit sazby mimosmluvní odměny ustanovených obhájců a zmocněnců v trestním řízení a ustanovených opatrovníků dítěte v řízení podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže celkem o 30 procent. U ustanovených obhájců v trestním řízení do toho bude započteno desetiprocentní snížení odměn, ke kterému došlo s platností od roku 1997, fakticky se jim tedy odměna sníží o pouhou pětinu," popsala mluvčí navrhované změny v tarifech.

 

TIP: Tomáš Sokol: ďáblův advokát

 

Méně peněz dostanou za své služby také obhájci, které ustanoví soudce v rámci občanského soudního řízení. I oni se přitom budou muset spokojit s o třetinu nižší odměnou.

Návrh kromě toho počítá s vytvořením stropu, cena za jeden úkon advokáta by tak podle představ ministerstva neměla přesáhnout částku pěti tisíc korun. V současnosti se přitom odměna právního zástupce stanovuje procentuálně z hodnoty sporu a může tak dosáhnout částky v řádu deseti tisíců korun.

Novela advokátního tarifu, která by měla vejít v účinnost ještě letos, by měla podle plánů resortu přispět ke stabilizaci resortního rozpočtu. Toto opatření by přitom mělo platit pouze do konce roku 2011. Ministerští úředníci spočítali, že se jim díky němu podaří ušetřit více než 180 milionů korun ročně.

-Veronika Žižlavská, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články