ODS: Našetřete si na ošetřovatelku nebo léčebnu, stát vám přispěje

30. 9. 2010 – 16:59 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ODS: Našetřete si na ošetřovatelku nebo léčebnu, stát vám přispěje
ODS počítá také s tím, že lidé budou u lékaře podstatně více doplácet, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Ve své zdravotní reformě chtějí občanští prosadit speciální spoření pro dlouhodobou péči v léčebnách. Pokud by si lidé peníze odložili, stát by jim na spoření přispíval, podobně jako nyní u stavebního spoření.

Informoval o tom ve čtvrtek předseda strany Petr Nečas.

Přesná podoba toho, jak by spoření vypadalo, zatím není jasná, strana o ní ještě povede diskusi. O novince chce také jednat se svými koaličními partnery. "Na dlouhodobou péči dnes z veřejných rozpočtů vynakládáme zhruba jedno procento HDP. Každých dalších deset let se ale tyto náklady zvýší o pětinu," vysvětlil hlavní motiv plánované změny předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek.

 

<%Anketa211%>

 

ODS počítá také s tím, že lidé budou u lékaře podstatně více doplácet. Stát již na financování zdravotnictví podle Nečase nestačí, protože přibývá seniorů a ubývá ekonomicky aktivních lidí, kteří do systému přinášejí nejvíce peněz. Za jednoho pracujícího člověka zdravotní pojišťovna dostane v průměru 2 700 korun, ovšem okolo 80 procent péče čerpají ekonomicky neaktivní lidé, za které platí pojištění stát. Jeho platba je ale čtyřikrát nižší.

Strana slibuje, že spoluúčast pacientů bude sociálně citlivá. "Sociálně slabším občanům zůstává garance, že jim nebude omezena kvalita ani dostupnost zdravotní péče," řekl premiér. Částky, které se vyberou, plánuje ODS směřovat do systému standardních výkonů, nadstandard by pacient hradil ze svého.

Vzhledem k tomu, že se podle občanských demokratů v Česku rozpadl systém dětské zubní péče, ODS bude na komunální úrovni podporovat vytváření center dětské zubní péče ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. "Kvůli platné legislativě nelze počítat s obnovením kolektivních školních prohlídek. Proto budeme podporovat vytváření center dětské zubní péče," řekl předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný.

Navrhovaný model centra dětské zubní péče se podle něj v praxi osvědčil. "Příkladem může být Praha 10, kde městská část poskytla prostor pro ordinace, které soukromý investor vybavil zdravotní technikou," uvedl.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Poplatek za den pobytu v nemocnici bude pro všechny stejný - 100 korun

- Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun

- Zdravotnické poplatky by měly být do výše 2 pct z příjmů pacienta

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články