Odškodné za zkaženou dovolenou bude možná realitou

23. 7. 2010 – 10:18 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Odškodné za zkaženou dovolenou bude možná realitou
Politici chtějí prosadit odškodné za zkaženou dovolenou, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Za stres či zklamání ze zkažené dovolené má být v Česku možné vysoudit odpovídající náhradu. Chtít po cestovní kanceláři odškodné za slíbený průběh rekreace dosud nemělo valný smysl. Píší o tom páteční Lidové noviny (LN).

 

Aktuálně: Zkrachovala další česká cestovní kancelář

 

Jenže to chce změnit nová podoba občanského zákoníku. V návrhu, jimž se bude už brzy zabývat sněmovna, totiž dříme paragraf, který výslovně připouští odškodné za "újmu na ztrátě radosti z dovolené". Vztahovat se má hlavně na případy, kdy cestovní kancelář zájezd "zmaří nebo podstatně zkrátí". Otvírá se tím ale i možnost získat odškodné za velmi špinavé moře či pokoj. Dosud přitom tuzemské soudy braly v potaz jen zcela zjevné a drastické případy. V tomto týdnu například uspěla žena, která si při nehodě autobusu během zájezdu v cizině zlomila páteř a zbytečně ochrnula. Cestovní kancelář totiž nezajistila delegáta ani tlumočníka a domluva a následná doprava do nemocnice trvaly tak dlouho, až bylo pozdě.

 

TIP: Jak poznat problémovou cestovní kancelář

 

Pokud občanský zákoník projde, mohl by odškodné za potíže požadovat dokonce celý autobus. Právě takové představa děsí lobby majitelů cestovek. Podle viceprezidenta Asociace cestovních kanceláří Tomia Okamury jde o "šílený nápad". "Píáristi poradili ministerstvu, jak se zviditelnit, a tam se toho samozřejmě chytili," stěžuje si. Princip to podle něj úplně špatný není, výraz "ztráta radosti z dovolené" je natolik vágní, že umožňuje žalovat kohokoli za cokoli. "Představte si, že přiletí kobylky a někdo by za to měl platit odškodné,"

 

<%Anketa116%>

 

Ministerstvo ovšem trvá na svém a z původní verze, kterou do návrhu zákoníku vtělil tým pod vedením Karla Eliáše, nehodlá slevit. "Ztráta radosti nebo jeho obdoba je tradičně používaný termín v zemích Evropské unie určený pro označení nemajetkové újmy způsobené neuskutečněním nebo vadným uskutečněním dovolené z důvodu porušení smluvní povinnosti pořadatelem zájezdu," vysvětluje Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva. A podobně razantně se vyjadřují i členové vládní koalice. "Osobně říkám, že tento návrh podpořím," vzkázal LN z dovolené mecenáš Věcí veřejných Vít Bárta. Že nepodlehne nátlaku cestovních kanceláří, potvrdil za poslanecký klub TOP 09 jeho předseda Petr Gazdík.

-Petr Barták, Mediafax

Kam dál?

- AČCKA radí jak poznat problémovou cestovní kancelář

- Last minute zájezdy jsou v zahraničí podstatně levnější tvrdí cestovatel Jiří Kolbaba

- Last minute zájezdy jsou za stejné ceny jako vloni, cestovky doporučují Řecko

- Odškodnění za nezákonnou vazbu začne na třech stovkách za den

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články