Ošetřovné: Kdo má nárok na peníze za péči o nemocné?

6. 2. 2013 – 13:49 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ošetřovné: Kdo má nárok na peníze za péči o nemocné?
Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pečujete o nemocné dítě, neprohlupte a zažádejte si o ošetřovné. Je to totiž jedna z dávek nemocenského pojištění, na kterou přispívá každý zaměstnanec v sociálním pojištění. Z nemocenského pojištění se pak poskytují čtyři druhy peněžitých dávek: nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a v mateřství, a ošetřovné.

Kdy máte na ošetřovné nárok?

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který se stará o nemocné dítě. Kromě toho o něj může žádat, i když ošetřuje nemocného člena domácnosti (například babičku), nebo pečuje o zdravé dítě mladší 10 let z důvodů že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno, dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje sama onemocněla.

Od kdy dostanete ošetřovné?

Ošetřovné se proplácí už od prvního dne nemoci člena domácnosti. Pokud jste osamělý rodič a máte v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku, můžete čerpat ošetřovné 16 dní, v ostatních případech se proplácí 9 dní.

Pokud se osoba, o níž se staráte, uzdraví a třeba jen po jednom dni znovu onemocní, můžete znovu ošetřovné čerpat celých 9 nebo 16 dní. 

Jak vysoké je ošetřovné?

Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Jak uplatňovat nárok na ošetřovné?

Nárok na tuto dávku se uplatňuje pomocí tiskopisu "Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péči)", který vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla. V případě, že žádáte o ošetřovné za dítě do 10 let z důvodů uzavření výchovného zařízení (školy) dostanete tento formulář právě z výchovného zařízení či školy, do které dítě chodí.

První díl formuláře zaměstnanec předá svému zaměstnavateli, druhý díl a potvrzení o trvání potřeby ošetřování (péče) jsou pak důležité pro samotnou výplatu dávky. I tyto tiskopisy zaměstnanec neprodleně předává svému zaměstnavateli.

Došlo-li k vystřídání ošetřujících osob, uplatňuje zaměstnanec, který ošetřoval člena domácnosti (převzal péči) jako druhý v pořadí, nárok na ošetřovné tiskopisem "Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči)".

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,720
USD 23,280 23,460
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články