Osobní bankrot: Lidé rekordně bankrotují, chtějí se zbavit dluhů

4. 12. 2009 – 11:32 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Osobní bankrot: Lidé rekordně bankrotují, chtějí se zbavit dluhů
Osobní bankrot, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zhoršující se hospodářská situace, kterou firmy začaly citelně zaznamenávat ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, dopadá od pololetí letošního roku i na fyzické osoby. Zejména ztráta zaměstnání má za následek, že řada osob nezvládá splácet své dluhy a situaci se snaží řešit oddlužením.


O oddlužení v letošním roce požádalo 2850 osob, u 1863 případů bylo oddlužení povoleno, tedy téměř 65% všech žádostí. Rekordní počet žádostí o oddlužení byl podán v měsíci listopadu, kdy o oddlužení požádalo celkem 458 osob. Počet insolvenčních návrhů fyzických osob (spotřebitelů) překročil o 14% počet insolvenčních návrhů firem.

Čtěte také:


- Peníze: Nedobytné pohledávky řešte nejlépe insolvenčním řízením
- Insolvenční rejstřík – zbraň v rukou věřitelů
- V prvním pololetí roku dramaticky narostl počet firemních bankrotů
- Nebezpečí insolvenčních řízení: milionová minuta
- Úvěry a půjčky: Nemáte na splátky? Jednejte s bankou!Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30% dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V letošním roce tomu tak bylo ve 344 případech.

Kreditní společnost Creditreform dle odhadů očekává, že v roce 2009 bude podáno více než 9 tisíc insolvenčních návrhů, což představuje nárůst o 70 procent ve srovnání s rokem 2008. Podíl firemních bankrotů bude činit 5 tisíc. Ještě dynamičtější nárůst očekáváme u bankrotů fyzických osob – spotřebitelů. A to zejména v důsledku rostoucího zadlužování domácností v kontextu se stoupající nezaměstnaností (v lednu 2009 byla míra nezaměstnanosti 6,8 a v říjnu 2009 dosáhla hodnoty 8,5).

Podle průzkumu společnosti Creditreform bylo v letošním roce do 30. listopadu podáno celkem 8452 insolvenčních návrhů, tj. o 75% více než ve stejném období roku 2008, kdy bylo podáno 4829 insolvenčních návrhů.

 

Firmy jsou na tom už lépe, trh se stabilizoval

 

Počet podaných insolvenčních návrhů na firmy (obchodní společnosti, podnikatelé – fyzické osoby) se ve druhém pololetí 2009 stabilizoval. Nejvíce insolvenčních návrhů bylo letos podáno v červnu. Počet návrhů na osobní bankrot v měsíci listopadu je však rekordní.

Firemní bankroty se na podaných návrzích podílejí 56 procenty. Z toho pouze 393 insolvenčních návrhů se týká podnikatelů – fyzických osob. Řešením insolvenčních návrhů firem je konkurz či reorganizace. V letošním roce bylo prohlášeno 1425 konkurzů. Reorganizace byla povolena u 13 firem. Dalších 1576  insolvenčních návrhů bylo zamítnuto, přičemž nejčastějším důvodem zamítnutí byl naprostý nedostatek majetku (zhruba v 90% případů). Zamítnutí insolventního návrhu pro nedostatek majetku je podkladem pro výmaz dlužníka z obchodního rejstříku.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články