Paroubek navrhuje jak ven z krize, ČSSD by měla tolerovat menšinovou vládu

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Sociální demokracie by měla umožnit existenci vlády očištěné od strany Věci veřejné. Šlo by o vládu menšinovou, která by o podobě reforem musela jednat právě se sociálními demokraty, uvedl ve středu bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sám Paroubek by ale pro menšinovou vládu nehlasoval, Foto:ČSSD

Sám Paroubek by ale pro menšinovou vládu nehlasoval, Foto:ČSSD,zdroj: NašePeníze.cz

"Už před 14 dny jsem velice předvídavě vyzýval k tomu, aby se hlasovalo o nedůvěře této vládě. Kdyby to bylo již v tomto týdnu, dostaly by věci jinou dynamiku," řekl ve středu Paroubek.

Po hlasování by podle expředsedy sociální demokracie mohlo dojít buď k pádu vlády, jejímu přeskupení, nebo k tomu, že by se koalice opět dala dohromady.

"ČSSD by měla umožnit existenci vlády očištěné od Věcí veřejných. Ty se neumí očistit od ABL, která je jako metastázy v této straně," uvedl Paroubek a doplnil, že by pak ale sociální demokraté museli přijmout všechny důsledky svého rozhodnutí.

"Šlo by o menšinovou vládu. Sociální demokracie by mohla kontrolovat další vývoj a ty dvě vládní strany by s ČSSD musely jednat o podobě reforem a hledat jejich kompromisní řešení," vysvětlil bývalý šéf sociálních demokratů s tím, že by se tak zamezilo asociálním reformám.

Jak vyřešit problémy kolem strany Věci veřejné? Politologové radí Petru Nečasovi

Sám Paroubek by ale pro menšinovou vládu nehlasoval: "Určitě ne, ten můj návrh tak ani není myšlený a byla by to chyba. ČSSD by pro menšinovou vládu neměla hlasovat, ale měla by ji tolerovat," řekl Mediafaxu.

Svůj návrh vnímá poslanec především jako stabilizační: "Předčasné volby nikomu neprospějí a pád vlády by současnou krizi jen prohloubil. Můj návrh dává konkrétní východisko, ČSSD by měla nad vládou určité kontrolní mechanismy a mohla by zabránit asociálním zvrhlostem."

Vít Bárta neposlechne maminku, chce zůstat v politice a bojovat

 

-Filip Nachtmann | MED

Tagy: ČSSD ODS top09 Věci veřejné paroubek vládní krize