Peníze banka převede během dne, v roce 2018 i o víkendu

1. 6. 2017 – 8:38 | Banky | Martin Slapnička | Diskuze:

Peníze banka převede během dne, v roce 2018 i o víkendu
zdroj: freeimages.com

Česká národní banka (ČNB) snížila od 1. ledna bankám poplatky za zpracování převodů peněz. Více než polovina bank díky tomu zrychlila odesílání plateb. Platby zadané dopoledne dorazí do konkurenční banky ještě v ten samý den.

Od května zrychlila platby například ČSOB či Expobank. „Díky změnám pro provádění platebního styku, které ČNB zavedla 1. ledna 2017, jsme mohli našim klientům umožnit zpracování plateb do jiných bank v řádu několika málo hodin, přičemž tuto novinku nabízíme všem našim klientům,“ říká Tomáš Koníček, manažer útvaru Řízení platebních produktů a nefinančních služeb ČSOB.

Bankám se od začátku roku vyplatí zadávat převody peněz dopoledne. ČNB si již neúčtuje přirážku osm haléřů za zpracování platby mezi osmou a dvanáctou hodinou a mezi dvanáctou a třináctou hodinou korunu. Od jedné do půl třetí zaplatí banky k základní ceně devět haléřů ještě korunovou přirážku a od půl třetí do čtyř dokonce čtyři koruny.

Zúčtovací centrum ČNB zatím neumožňuje zpracování tuzemských plateb o víkendu. To by se ale mělo od poloviny roku 2018 změnit. „Na půdě České bankovní asociace ve spolupráci bank s ČNB je nyní vytvářeno schéma tuzemských plateb, které by se zpracovávaly v reálném čase 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, s provedením tuzemské platby do 20 sekund,“ říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Zdroje:
aktualne.cz, ČNB

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články