Peníze na dostavbu dálnice D8 se možná přesunou jinam

12. 5. 2011 – 8:15 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Peníze na dostavbu dálnice D8 se možná přesunou jinam
Na úseku se sice staví, ale mezi mosty a tunely jsou stále nedotčené zhruba dva kilometry polí, Foto: ŘSD | zdroj: NašePeníze.cz

Peníze na dostavbu dálnice D8 se možná přesunou na jiné stavby, rezort dopravy připravuje záložní plán pro případ, kdyby bylo časově ohroženo vyčerpání dotace z unie a schválení projektu Bruselem. Informuje o tom čtvrteční vydání deníku E15.

Ministerstvo dopravy řeší problém s velkým časovým skluzem dostavby ústecké dálnice D8. Dokončení chybějícího šestnáctikilometrového úseku de facto zablokovala ekologická organizace Děti Země, což časově ohrožuje vyčerpání dotace z evropských fondů a schválení tohoto projektu ze strany Evropské komise. Na úřadu se proto připravuje záložní plán, který by v kritickém případě umožnil přesun příslušných peněz na jiné stavby. Deníku to řekl první náměstek ministra Lukáš Hampl.

Nejde přitom o malé sumy, projekt počítá s evropským příspěvkem ve výši 8,2 miliardy korun. Jde o projekt, který musí schvalovat Evropská komise. I kvůli stížnostem ekologů k tomu zatím nedošlo.

„Problémem je nedostatek národních prostředků, které by bylo možné použít na přípravu náhradních projektů,“ doplnil Hampl. O jaké náhradní projekty jde, zatím není jasné. Celkové náklady na dostavbu dálnice se odhadují na necelých 14 miliard korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic je prostavěna necelá polovina. Stavba pokračuje pomalu, neboť soud na popud ekologů zrušil územní rozhodnutí, na které byla vázána řada stavebních povolení.

Na úseku se sice staví, ale mezi mosty a tunely jsou stále nedotčené zhruba dva kilometry polí. Dokončení dálnice je tak v nedohlednu, ačkoliv se původně počítalo s jejím zprovozněním koncem loňska. Automobily tak musí úsek složitě objíždět, což nadměrně obtěžuje obyvatele přilehlých obcí. O zastavení stavby se uvažovalo i v nedávné minulosti, když se dálnice D8 ocitla na černém seznamu tehdejšího ministra dopravy Gustava Slamečky.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články