Peníze spořte dlouhodobě! Proč se to vyplatí?

16. 4. 2019 – 16:03 | Spoření | Martin Slapnička | Diskuze:

Peníze spořte dlouhodobě! Proč se to vyplatí?
zdroj: freeimages.com

Češi jsou poměrně konzervativní střadatelé a s tím se pojí také krátkodobé horizonty spoření. Co takhle naučit se své peníze dlouhodobě spořit a vytvářet si tak finanční rezervu, která vám pomůže v době nouze, nebo si díky ní našetříte na opravu auto, nové auto, letní dovolenou bez nutnosti náhlého většího obnosu peněz?

Založte si spořicí účet

Rozhodnete-li se své peníze spořit, rozhodně se vám vyplatí založit si kromě svého běžného účtu také účet spořicí. Nejdříve si spočítejte, jakou částku můžete pravidelně spořit. K určení částky vám pomůže rodinné účetnictví, díky kterému zjistíte, jaké jsou vaše výdaje a kolik jste schopni skutečně uspořit.

Spořicí účet si navíc snadno založíte online přes internet a nemusíte se zdržovat pobíháním po bankách. Vyhledejte ten bez poplatků za založení i samotné vedení účtu. Pokud si nebudete vědět rady, určitě vám rádi poradí i na některé z poboček.

Aby bylo spoření efektivní, spořte takovou částku peněz, kterou jste schopni odložit pravidelně každý měsíc. Nejlepší je nastavit si trvalý příkaz k platbě, který vám peníze z běžného účtu odešle na spořící účet hned po vaší výplatě, a tak už nebudete moct s těmito penězi v průběhu měsíce počíta.

Pokud se vám podaří ušetřit za měsíc i nějaké další peníze, odešlete je na spořicí účet taky, aspoň je neutratíte za zbytečnosti. To samé platí i o bonusech v práci, nebo například penězích z přeplatků za elektřinu nebo plyn. Člověk z nich má takovou radost, že je hned zbytečně rozfofruje, namísto smysluplného využití.

Peníze ihned k dispozici

Ze spořicího účtu si navíc můžete peníze kdykoliv přeposlat na váš běžný účet, proto se nemusíte bát, že se ke svým penězům v průběhu spoření nedostanete. Jen je díky němu nebudete mít tak snadno k dispozici a budete na bankovním účtu pracovat pouze s penězi, které pokryjí vaše měsíční výdaje a vyhnete se utrácení za nepotřebné věci.

Hned na začátku je dobré určit si, kvůli čemu spoříte. Jestli si chcete zajistit finanční rezervu (ta by měla být ve výši trojnásobku až šestinásobku vašich měsíčních výdajů), šetříte si na byt nebo máte pro spoření jiné důvody. Pokud budete spořit pravidelně a dlouhodobě, můžete se dostat na svém spořícím učtu na velmi zajímavou částku.

Nebojte se investovat

Jestli je vaším cílem vybudovat si finanční rezervu, až budete mít na účtu cílovou částku určenou pro případ nečekaných výdajů,nemusíte na spořícím účtu držet další nadbytečné množství peněz. Začněte je zhodnocovat například investováním do podílových fondů.

Podílové fondy jsou určené všem, kteří se rozhodnou část svých peněz investovat a vytvořit tak šanci na zhodnocení peněz nad úrovní úročení na spořícím účtu. Není třeba investovat majlant, můžete začít už od stokoruny měsíčně.

Díky pravidelnému investování vám i malá částka může po určité době zajistit zajímavý výnos peněz. Pokud máte možnost investovat po dobu několika let, s největší pravděpodobností si opravdu přijdete na znatelné peníze navíc.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články