Penta: Prodej Sazky připomíná 90 léta - umělé a připravené konkurzy

23. 9. 2011 – 19:19 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Penta: Prodej Sazky připomíná 90 léta - umělé a připravené konkurzy
Vážní zájemci museli do pátku 23. září podat závaznou finální nabídku a zároveň složit celkovou kupní cenu, s níž se chtějí o podnik Sazka ucházet, Foto:Sazka | zdroj: NašePeníze.cz

Investiční skupina Penta v pátek doručila insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi závaznou nabídku na koupi podniku Sazka, nabízí za něj 4,65 miliardy korun, zároveň uhradí závazky Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu ve výši 350 milionů korun. Cupka však dnes narychlo prodal Sazku společnosti Sázková kancelář, a.s., za níž stojí skupiny PPF a KKCG.

Firmu Sazka tak budou vlastnit společnosti PPF a KKCG. Zaplatí za ní 3,81 miliardy Kč. Znalecký posudek Ernst&Young ocenil Sazku na 3,57 miliardy. Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Vítěze tendru oznámil na narychlo svolané tiskové konferenci insolvenční správce Josef Cupka.

"Skupiny KKCG a PPF jsou potěšeny, že předložily ve výběrovém řízení na prodej Sazky nejvyšší nabídku. Jsou přesvědčeny, že nabídnutá cena je reálnou, poctivou a tržní cenou za loterijní společnost, která má stále ztrátové hospodaření. Nabídnutí nejvyšší ceny ze strany skupin PPF a KKCG je zejména dobrou zprávou pro Sazku a její obchodní partnery. V případě, že bude tato nabídka vybrána, přinese s podporou KKCG a PPF potřebnou stabilitu, finanční zázemí a další rozvoj společnosti Sazka," uvedl v prohlášení mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Penta, která se oficiálního výběrového řízení neůčastnila, složila celou nabízenou kupní cenu na bankovní účet v Komerční bance. Součástí nabídky je i návrh smlouvy podepsaný zástupcem Penty, který obsahuje celou řadu návrhů, jak předejít případným rizikům, pokud by k transakci nedošlo.

„Z naší nabídky je zřejmé, že nám nejde o nic jiného, než o standardní podmínky, které jsou běžné při nákupech a prodejích firem. Pokud je cílem maximalizovat prodejní cenu, jak to prohlašuje správce Cupka a věřitelský výbor, naše nabídka by měla být brána v potaz. V opačném případě, vybere-li správce jako vítěznou nižší nabídku, vystavuje se vážné hrozbě žaloby o náhradu škody,“ řekl Marek Dospiva, partner skupiny Penta.

Penta považuje za nestandardní a podezřelé, že insolvenční správce jasně neurčil, kdy nabídky otevře a vyhodnotí a proč tak neučiní bezprostředně po termínu podání nabídek, tedy v pátek v 18 hodin. Ze stejného důvodu kritizovala tendr také Česká spořitelna a požadovala jeho zastavení či změnu podmínek. Tendr kritizovali i zahraniční věřitelům Sazky, kteří drží zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

„Tendr považujeme za zmanipulovaný a zorganizovaný ve stylu raných devadesátých let, kdy se za součinnosti správce, soudce a věřitelů používaly konkurzy jako nástroj na nepřátelské ovládnutí firem. Je rok 2011 a naší účastí nebudeme tendry tohoto typu legalizovat,“ upozornil Dospiva. „I když je naše nabídka podaná mimo tendr, o její závaznosti a serióznosti nemůže být pochyb, což dokládáme celou řadou dokumentů. V případě, že nabídky, které obdrží správce ve svém tendru, budou nižší, než je naše, měl by vyhlásit nový tendr a určit také podmínky, které zabezpečí soutěž a maximalizují kupní cenu pro věřitele,“ dodal.

Svoji nabídku Penta v pondělí 26. září doručí rovněž členům věřitelského výboru Sazky a dozorujícímu insolvenčnímu soudu.

Podle jednoho z vážných zájemců o Sazku, společnosti KKCG je však tato nabídka Penty irelevantní. „Jakékoli údajné nabídky prezentované v tragikomedii Penty a E-Investu jsou irelevantní, bezpředmětné a nelze je srovnávat s oficiálními nabídkami, které byly v souladu se zákonem předloženy v rámci výběrového řízení. Penta měla možnost se zúčastnit transparentního výběrového řízení a takovou nabídku předložit v souladu s insolvenčním zákonem a podmínkami výběrového řízení,“ reagoval mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Podle něj navíc Penta v rozporu se svým prohlášením nesložila prezentovanou částku na žádný speciální vázaný účet v Komerční bance, ale pouze poskytla potvrzení o zůstatku na svém běžném účtu. „Stejnou logikou můžeme předložit potvrzení o zůstatku na našem běžném účtu převyšujícím deset miliard korun. Penta není ve svém zoufalém mediálním představení už ani originální, protože stejné divadlo s nabídkami mimo výběrové řízení neúspěšně předvedla například v rámci prodeje Vitkovice Steel, Severočeských dolů nebo OKD a slovy pana Dospivy jediným šaškem v této hře tak zůstal on sám,“ dodal Plovajko.

Cupka už dříve uvedl, že nebude moci brát zřetel na žádnou nabídku učiněnou mimo výběrové řízení. Kupní cenu Penta určila na 4,65 miliardy Kč a nabídla, že uhradí závazky Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu ve výši 350 milionů korun. Penta uvedla už dříve, že považuje za nestandardní a podezřelé, že insolvenční správce jasně neurčil, kdy nabídky otevře a vyhodnotí a proč tak neučiní bezprostředně po termínu podání nabídek, tedy v pátek v 18 hodin.

Nakonec je ale otevřel v pátek večer. "Správce se rozhodl kvůli těmto spekulacím otevřít obálky spontánně ještě dnes večer," dodala Tichá.

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, jejich pravomoci jsou ale po prohlášení konkurzu silně omezené.

-Tomáš Cížek, Filip Sušanka | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články