Penzisté penězům rozumí velmi dobře, většina si sestavuje i měsíční rozpočet

18. 7. 2011 – 10:02 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Penzisté penězům rozumí velmi dobře, většina si sestavuje i měsíční rozpočet
Z průzkumu zaměřeného na finanční zvyklosti a gramotnost seniorů také vyplývá, že čeští senioři se navíc dobře vyznají ve spořicích produktech. , Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Čeští senioři mají rádi v oblasti peněz až pedantický pořádek, téměř 60 procent z nich si každý měsíc sestavuje rodinný rozpočet a takzvaně obálkuje výdaje, více než polovina dokonce ví o každém pohybu na účtu. Vyplývá to z průzkumu Poštovní spořitelny zveřejněného v pondělí.

"Potvrdily se rozdíly mezi zahraničím a Českem. Zatímco venku jsou to děti, které finančně podporují své rodiče na penzi, u nás naopak rodiče ze svých úspor podporují děti. Navzdory všeobecně zažité představě, že čeští senioři bojují s nedostatkem peněz, 45 procent z nich si měsíčně pravidelně spoří. Je to samozřejmě dané tím, že za celý svůj život si už stačili pořídit vše podstatné a nyní hradí jen výdaje nezbytné k životu, jako jsou nájem a energie," poznamenal Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.

TIP: Starý člověk nemá být žádný dement, jehož revírem je Kaufland, říká Valtr Komárek

Z průzkumu zaměřeného na finanční zvyklosti a gramotnost seniorů také vyplývá, že čeští senioři se navíc dobře vyznají ve spořicích produktech. Většina z nich má detailní přehled také o pojistných a úvěrových produktech. "Vědí, že na životním pojištění, stavebním spoření a penzijním připojištění dostanou od státu ročně příspěvky ve výši až 7400 korun, a tak toho samozřejmě využívají," doplnil Svoboda. Překvapivým výsledkem průzkumu byl také fakt, že čeští senioři mají solidní znalosti makroekonomiky.

Výpadek stálého zdroje peněz by představoval významný problém pro 17 procent seniorů, kteří nedisponují takovými úsporami, aby mohly pokrýt pravidelné výdaje v období delším než jeden měsíc. "Oproti tomu 60 procent dříve narozených by se bez stálého zdroje peněz obešlo déle než čtvrt roku. Teprve pak by se začali aktivně zajímat, jak chybějící příjem nahradit," dodal Svoboda.

Kdyby se senioři přece jen dostali do finanční tísně, 70 procent z nich ví, kam se obrátit. Existence občanských poraden nebo poraden při finanční tísni není známa jen zbylé necelé třetině.

"Přestože průzkum prokázal, že v otázce finanční gramotnosti nepatří čeští senioři mezi nejrizikovější skupinu, není na místě usínat na vavřínech. Pořád je tu totiž třetina těch, kteří potřebují naši radu a pomoc, jak se ve světě financí vyznat, aby se nedostali do zbytečných problémů," poznamenal Svoboda.

-Filip Sušanka | MED

Může vás zajímat:

- Průměrný český důchod je 10 511 Kč, ženy berou o dva tisíce méně

- Čtvrtina Čechů chce pracovat i v důchodu, do kolika jste ochotni pracovat vy?

- Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články