PET lahve se zatím zálohovat nebudou

3. 8. 2010 – 20:39 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

PET lahve se zatím zálohovat nebudou
nápadem na zálohování PET lahví a plechovek přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí je spokojené, že nový ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odložil záměr zálohovat PET lahve a plechovky.

Sdružení tvrdí, že Česko má zavedený efektivní a několik let osvědčený systém recyklace obalů. "Podle statistik ministerstva životního prostředí a Evropské komise dosahuje Česká republika nadprůměrných výsledků recyklace obalových odpadů s efektivní mírou nákladů, a to bez použití zálohového systému či povinných kvót na vratné obaly," argumentuje Bláha.

 

<%Anketa182%>

 

Zavedení povinných záloh na nevratné plasty by podle sdružení přineslo úpadek současného systému třídění v obcích. "Navíc by nový systém založený na zálohách vyšel české občany na pět až šest miliard korun podle použitého modelu. Výsledkem by bylo snížení komfortu nakládání s lahví, ale také s velkou pravděpodobností nedosažení cíle zvýšení recyklace. Například v sousedním Německu došlo po zavedení zálohového systému k poklesu celkové míry recyklace z 81 procent a 71 procent během šesti let na přelomu století," řekl Bláha.

Podle údajů sdružení je nyní v Česku téměř sedm lahví z 10 díky systému třídění v obcích recyklováno, systém pokrývá 98 procent obyvatelstva a komunální odpad třídí také sedm lidí z 10.

S nápadem na zálohování PET lahví a plechovek přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články