PET lahve se zatím zálohovat nebudou

- Ekologie autor: Redakce NašePeníze.cz

České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí je spokojené, že nový ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) odložil záměr zálohovat PET lahve a plechovky.

nápadem na zálohování PET lahví a plechovek přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), Foto:SXC

nápadem na zálohování PET lahví a plechovek přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Sdružení tvrdí, že Česko má zavedený efektivní a několik let osvědčený systém recyklace obalů. "Podle statistik ministerstva životního prostředí a Evropské komise dosahuje Česká republika nadprůměrných výsledků recyklace obalových odpadů s efektivní mírou nákladů, a to bez použití zálohového systému či povinných kvót na vratné obaly," argumentuje Bláha.

 

<%Anketa182%>

 

Zavedení povinných záloh na nevratné plasty by podle sdružení přineslo úpadek současného systému třídění v obcích. "Navíc by nový systém založený na zálohách vyšel české občany na pět až šest miliard korun podle použitého modelu. Výsledkem by bylo snížení komfortu nakládání s lahví, ale také s velkou pravděpodobností nedosažení cíle zvýšení recyklace. Například v sousedním Německu došlo po zavedení zálohového systému k poklesu celkové míry recyklace z 81 procent a 71 procent během šesti let na přelomu století," řekl Bláha.

Podle údajů sdružení je nyní v Česku téměř sedm lahví z 10 díky systému třídění v obcích recyklováno, systém pokrývá 98 procent obyvatelstva a komunální odpad třídí také sedm lidí z 10.

S nápadem na zálohování PET lahví a plechovek přišel bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Tagy: odpad záloha záloha na PET lahve třídění