Platy ve zdravotnictví přes hrozby demonstrací klesnou. Kolik si sestry vydělají?

6. 9. 2010 – 20:27 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platy ve zdravotnictví přes hrozby demonstrací klesnou. Kolik si sestry vydělají?
Podle tabulek vláda plánuje dvě varianty možných škrtů, Foto:nysed.gov | zdroj: NašePeníze.cz

Odboráři se nedohodli s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09), který je v pondělí nepřesvědčil o významu chystaných změn v platových tarifech. Mediafaxu to po jednání potvrdila místopředsedkyně odborů Ivana Břeňková.

Ministr zdravotnictví si totiž podle odborářů na jednání trval na svém a řekl, že změny v tarifních platech nejsou tak škodlivé, jak tvrdí odbory. "My jsme pana ministra upozornili na to, že zásah do tabulek zaměstnanci cítí jako ponížení. On nám na to odpověděl, že to chápe, přesto ale na změnách trvá," uvedla Břeňková.

Místopředsedkyně dodala, že pokud i večerní jednání odborů s premiérem Petrem Nečasem (ODS) skončí tím, že změny budou prosazeny tak, jak je navrhla vláda, jsou zdravotnické odbory připraveny připojit se k demonstraci, která je plánována na 21. září.

Ještě před tím odbory na 20. září plánují další setkání s ministrem.

 

Psali jsme: Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo

 

Zdravotnickým odborům vadí navrhované škrtání v platových tabulkách o 10 procent. Tvrdí totiž, že vládní návrh na snížení platů připraví zaměstnance ve zdravotnictví o daleko více peněz než jen o 10 procent. Se vzrůstající praxí se totiž škrty v platech výrazně prohlubují, řekla místopředsedkyně odborů Ivana Břeňková.

Podle tabulek vláda plánuje dvě varianty možných škrtů. "V té první bude snížení platů skutečně pouze o 10 procent platit u sestry s praxí do jednoho roku. Pokud bude mít praxi například do šesti let, její plat klesne už o 19 procent. Sestra s jedním rokem praxe bude brát stejně jako sestra s praxí delší než 32 let, tedy 14 370 korun. U sestry s praxí nad 32 let pak pokles činí 9 600 korun, což je již 40 procent," vysvětlila Břeňková.

U měkčí varianty pak škrty do 10 procent platí u sestry s praxí do 19 let, delší praxe je pak ale opět 'odměněna' dalším snížením platů až o pět tisíc korun. U pracovníků v sociálních službách je pak situace velmi podobná, ovšem jen s tím rozdílem, že výchozí plat pro škrtání je daleko nižší.

 

Platy státních zaměstnanců mají projít změnou už příštího roku

 

Platnost změn v zákoníku práce chce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) prosadit od počátku příštího roku. Drábek to v pondělí řekl v Ústí nad Labem agentuře Mediafax a televizi Nova.

"Je to potřeba kvůli nastavení parametrů státního rozpočtu. Cílem změn, které se budou týkat zejména státní správy, je zefektivnění jejího chodu a samozřejmě také úspory," uvedl Drábek.

Jak dodal, změny se mimo jiné dotknou tarifních platů. „Musí se především změnit poměr tarifního platu a osobního ohodnocení. To nyní není motivační složkou, nepředstavuje žádné prémie, které zaměstnanec dostane za výkon. Stanovuje se téměř automaticky předem, aniž by bylo jasné, jak zaměstnanec pracuje. Chceme, aby se poměr tarifu a osobního ohodnocení pohyboval na úrovni 4:3,“ vysvětlil Drábek.

Vyjádřil se i k chystanému protestu policistů, hasičů a dalších zaměstnanců státní správy: "Protest se zřejmě uskuteční, ale nic neřeší. Změny jsou nutné, bez úspor se neobejdeme," poznamenal ministr.

 

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kam dál?

- Heger: Platy lékařů mají být vázané na hospodaření zdravotnických zařízení

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články