Platy vojáků mají klesnout, ti za méně sloužit nechtějí a vyhrožují odchodem

7. 7. 2010 – 8:37 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Platy vojáků mají klesnout, ti za méně sloužit nechtějí a vyhrožují odchodem
Vojáci často argumentují tím, že příplatek na bydlení dostávají jako kompenzaci za to, že mohou být převeleni kamkoli, Ilustrační foto: Army.cz | zdroj: NašePeníze.cz

V české armádě to vře. Poté, co se nově vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných domluvila, že dvě miliardy korun na platy učitelů ušetří na mzdách a příplatcích vojáků, hrozí jejich hromadné odchody.

Píše to ve středečním vydání deník Právo.

Vojáci mají ze zákona zakázáno demonstrovat, proto svoji nespokojenost ventilují prostřednictvím peticí, internetových diskusí a dopisů do redakcí. Do Práva jich přišly desítky a všechny znějí podobně: Chystané škrty budou hlavně pro vojáky v základních funkcích neúnosné a řada vojáků raději z armády odejde. „Jak nám sáhnou na peníze, tak mě tam nikdo neudrží,“ řekl jeden z vojáků Právu.

 

Může vás zajímat: Průměrná mzda podle čtenářů NašePeníze.cz zde. Mzdová kalkulačka

 

Je otázkou, zda své výhrůžky splní, protože v době ekonomické krize a vzrůstající nezaměstnanosti budou odcházející vojáci hledat novou práci jen stěží. Koalice se zatím dohodla, že sníží příslušníkům armády platy o pět procent a o 36 procent zredukuje přídavek na bydlení.

Průměrný měsíční plat vojáků je 24 676 korun a přídavek na bydlení činí 10 tisíc. Na průměrný plat ale většina z 25 tisíc vojáků nedosáhne. Šest tisíc vojáků na základních funkcích v šesté platové třídě bere mezi 15 a 16 tisíci hrubého. Dalších zhruba 10 tisíc je v platových třídách 7 až 9 (například velitel družstva nebo čety) a mají hrubý příjem 17 až 22 tisíc korun.

„Já jsem si propočítal, že když zaplatím nájem, splátku půjčky a některé další nutné platby, nebudu mít ani na dojíždění do práce na celý měsíc. Dojíždím každý den 53 kilometrů tam a 53 kilometrů zpět. A to znám kolegy, kteří denně dojíždí ještě dál. Ale jestli chtějí být alespoň trochu s rodinami, tak to podstupují. V podstatě některým z nás ani nezbude než odejít,“ napsal v diskusi serveru problemyvarmade.cz jeden z vojáků.

Podle dopisu jedné z příslušnic armády o odchodu uvažují i ti, kteří do ní nepřišli kvůli příplatkům, ale kvůli specializaci, která je baví. „Všichni z mého oboru svou práci milujeme a nechceme se jí vzdát. Bohužel budeme možná nuceni... Je samozřejmé, že jsme taky tu práci začali dělat za určitých podmínek, které nám teď vyhovují, a za horších už ji řada z nás dělat nebude,“ uvedla v dopise.

Vojáci často argumentují tím, že příplatek na bydlení dostávají jako kompenzaci za to, že mohou být převeleni kamkoli po republice. Vojáci také nesmějí být členy politických stran, nemají odbory a mají zakázáno stávkovat. „Podnikat smějí jen velice omezeně s vystaveným povolením od nadřízeného, což není zrovna snadné,“ napsal Právu jeden z vojáků.

-Zdenek Michora, Mediafax

Kam dál?

- Platy státních zaměstnanců: Mnozí vydělávají více než prezident

- Nástupní plat začínajících učitelů může být i 20 tisíc korun

- Policisté v některých krajích přijdou o peníze z rizikových příplatků

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,740
USD 22,970 23,070
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články