Plomby budou dál zadarmo, ministr zdravotnictví Heger ustoupil

4. 11. 2010 – 8:21 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Plomby budou dál zadarmo, ministr zdravotnictví Heger ustoupil
Bez ODS nemá Heger žádnou šanci zpoplatnění plomb prosadit, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Obyčejné amalgámové plomby budou dál platit zdravotní pojišťovny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) znovu ustoupil, tentokrát tlaku ODS, píší ve čtvrtečním vydání Hospodářské noviny.

Ještě v polovině září Heger chtěl, aby si dospělí lidé co nejdřív začali platit obyčejné amalgámové plomby ze svého, a svůj plán oznámil nejen médiím, ale i desítkám zubařů na valné hromadě České stomatologické komory. Jenže teď už je všechno jinak. Heger totiž v posledních dnech od svého plánu zpoplatnit obyčejné plomby v tichosti ustoupil. Prý proto, že se vyřazení plomb z pojištění nelíbilo některým politikům z ODS, uvádí Hospodářské noviny.

 

K tématu: Heger: Zubnímu kazu lze předejít prevencí, ať si plomby hradí lidé sami

 

To znamená, že pacienti budou mít obyčejné amalgámové plomby dál zadarmo. Tedy nejméně do konce roku 2011. Heger se totiž úplně nevzdává myšlenky zpoplatnit obyčejné plomby lidem starším 18 let a ušetřit tak zdravotnictví přes miliardu korun ročně. Hodlá ji podle Hospodářských novin znovu nadnést při předkládání reformy zdravotnictví, která by měla být spuštěna od začátku roku 2012.

Pravdou je, že bez ODS nemá Heger žádnou šanci zpoplatnění plomb prosadit. Proti je totiž celá levicová opozice. Občanští demokraté ale popírají, že by návrh ministra zdravotnictví předem jednoznačně odmítali. "Abychom o této věci mohli vážně diskutovat, tak by musela být doprovázená dalšími reformními změnami. Například větší sociální ochranou pojištěnců. Vyjít jen s izolovaným návrhem, že chci zpoplatnit plomby, je nesmysl," citují Hospodářské noviny místopředsedu sněmovního zdravotního výboru Marka Šnajdra z ODS.

-Zdenek Michora,Mediafax

Kam dál?

- Gynekologové vybírají kromě 30 korun i tisícikorunový poplatek

- Lidé si nebudou moci dovolit návštěvu zubaře, straší Rath

- Za šetrnější operaci si pacienti připlatí, co bude nadstandardní péčí?

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články